Kudüs Rum Ortodoks Patrikhanesi'nden gerçekleştirilen açıklamada, "Yahudi yerleşimcilerin Eski Şehir'deki Bab'ul-Halil çevresinde yer alan iki otel ve bir apartmanla ilgili olarak patrikhane aleyhine açtığı davanın İsrail mahkemesi tarafından kabul edildiği" açıklandı.

PATRİKHANEDEN KARARA TEPKİ

Açıklamada, patrikhaneye ait bahsi geçen üç taşınmazın Yahudi yerleşimciler tarafından 99 seneliğine kiralanmasına hak veren mahkeme kararının "doğru olmadığı" olduğu vurgulandı.

BU KARAR HRİSTİYANLARI YARALADI

İsrail mahkemesinin almış olduğu bu karar, 2004 senesinde görevinden el çektirilen Patrik Irenaios Skopelitis döneminde patrikhanenin mali işlerinden sorumlu kişiyle yapılan "meşru olmayan" bir anlaşmaya dayandığı belirtilirken açıklamada, "bahsi geçen konu anlaşmanın iptali için patrikhanenin harcadığı tüm çabalara rağmen mahkemenin aldığı bu kararın kendilerini ve tüm Kudüslüleri derinden yaraladığı" cümleleri kullanıldı.

"BU ZALİM KARAR SAHTEKARLIĞI MEŞRULAŞTIRDI"

Diğer yandan, Filistin yönetimindeki Kilise İşleri Yüksek Komitesi Başkanlığı da İsrail mahkemesinin verdiği karara tepki verdi. Kilise İşleri Yüksek Komitesi Başkanlığından yapılan yazılı beyannamede, "Bu zalim karar sahtekarlığı yasallaştırdığı gibi yerleşimcilere ihlallerini sürdürmesi için de kılıf ve dokunulmazlık sağlıyor." ifadesi kullanıldı.