Ahmet Hakan'ın CNN Türk’te sunucusu olduğu Tarafsız Bölge programında, Kuzey Irak'ta gerçekleştirilen anayasaya aykırı sözde referandum ve bu referandumun Ortadoğu’da ve dünya üzerinde etkileri masaya yatırıldı.

Programa konuk olan Polis Akademisi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Şahin, başta referandum gecesi Erbil’te referandum kutlamalarında vatandaşların İsrail bayrağı ile sokaklara inmesi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Şahin, ‘Barzani, Kudüs İsrail için ne ise, Kerkük de bizim için öyledir yönünde açıklamalar yapıyor. Böyle bir şey söylendiğinde orada ateş yanmaya başlar. Bu durum Türkiye de içinde olmak üzere her yeri etkisi altına alacak. Ortadoğu'da hiçbir şey hak ve hukuk çerçevesince yürümüyor, jeo-politik ve reel-politik çerçevede ilerliyor.’

"Kürtler olsun terör örgütleri olsun bunu bu şekilde gerçekleştiriyorlar. Onlar, önceden Filistin'in masumiyetinden yararlanıyordu şimdi ise İsrail'in saldırgan halinden gayet memnunlar’

'Halep’te olduğu gibi katliamını yapan kimyasal silahlı Saddam'a kim verdi? Siz İslam topraklarının ortasında Filistin'i hatırlamayıp göze sokarak İsrail bayrağını sallarsanız ve bundan da gayet memnunsanız, Türkiye de İran da Bağdat da reel politiğe göre davranacaklardır.’ dedi.