Çıkan habere göre bakanlar, Batı Şeria’daki 19 yasa dışı yerleşim birimini İsrail’e bağlı Kudüs Belediyesi sınırlarına dahil edecek “Büyük Kudüs Tasarısını” oylayacak. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, geçtiğimiz ayın başlarında, yerleşimcilerin özerkliklerini korumasını sağlayacak ancak kentin belediye başkanlığı seçimlerinde oy vermelerini izin verecek olan tasarıya desteğini açıklamıştı.

Tasarı, İsrail’in Kudüs Belediyesi sınırları içinde yaşayan, ancak İsrail’in Ayrım Duvarı’nın diğer tarafında bulunan yaklaşık 100 bin Filistin vatandaşı ve İsrailli için “bağımsız belediyeler” oluşturacak. Tasarının Mevzuat Bakanlar Kurulu’nun desteğini kazanması ve onay için Knesset’e gönderilmesi bekleniyor. Tasarı, bu girişimin “Binlerce İsrail sakinini Kudüs’e katarak şehirdeki Arap hakimiyetini azaltacağını” söyleyen Meclis Başkanı Yoav Kish ve Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz tarafından hazırlandı.

Öte yandan İsrail askerlerinin işgal altındaki Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerinde 13 Filistinliyi gözaltına aldığı bildirildi.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamaya göre, Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerinde gece düzenlenen baskınlarda "terör eylemlerine karıştıkları" iddiasıyla 13 Filistinli gözaltına alındı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te sık sık evlere baskın düzenleyen İsrail güçleri, çeşitli iddialarla Filistinlileri gözaltına alıyor.

İsrail hapishanelerinde 300'ü çocuk yaklaşık 7 bin Filistinli bulunuyor.

ABD ve İran arasındaki sürtüşme en çok İsrail mutlu etti.

Başbakan Netanyahu, "İran'ın anlaşma koşullarına uyduğunu" kabul etmediğini bildiren ABD Başkanı Trump'ı tebrik etti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, "İran'ın anlaşma koşullarına uyduğunu" kabul etmediğini açıklayan ABD Başkanı Donald Trump'ı tebrik ettiği bildirildi.

"CESUR KARARINDAN DOLAYI TEBRİK EDERİM"

Netanyahu'nun basın ofisinden yapılan açıklamada, Trump'ın "İran'ın anlaşma koşullarına uyduğunu" kabul etmediğini açıklamasına işaret edilerek, "Başkan Trump'ı cesur kararından dolayı tebrik ederim. Nitekim İran terör rejimine, cesurca karşı çıktı." ifadelerine yer verildi.

"BU BİR FIRSAT"

Açıklamada, Trump'ın ilan ettiği ABD'nin yeni İran stratejisinin, "bu kötü anlaşmanın reformu ve İran'ın teröre destek vermesiyle mücadele için bir fırsat olduğu" kaydedildi.

TRUMP: ANLAŞMA İPTAL EDİLECEK

Ülkesinin İran'la ilgili yeni stratejisini açıklayan ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin İran'la nükleer anlaşmadan şimdilik ayrılmayacağını belirterek, "Eğer Kongre ve müttefiklerimizle bir çözüme ulaşamazsak o zaman anlaşma iptal edilecek. Anlaşma inceleme altındadır ve herhangi bir zamanda bizim katılımımız, Başkan olarak tarafımdan iptal edilebilir." demişti.