Yemyeşil ve doğal güzellikleriyle kendine hayran bırakan İskoçya'da yaşayan İskoç erkeklerinin etek giyme geleneğinin sırrı, yıllar sonra ortaya çıktı. 'Kilt' adı verilen etekler, 500 yıldır birçok farklı değişikliğe uğramış olsa da hala İskoçya’nın geleneksel sembollerinden biri olma özelliğini korumaktadır.

Genelde kadınların tercih ettiği bir kıyafet olarak bilindiğinden, bugün etek giyen bir erkekle karşılaştığımızda bunu ister istemez normalmiş gibi karşılayamayız. Ancak bütün dünyada yaşayan erkekler pantolon giymezler. Şalvar, potur, entari giyen erkekler de vardır. Örneğin; arap toplumlarında erkekler entari giyerken, Endonezya‘da yaşayan erkekler de uzun etekler giyerler.

Günümüzde etek giyen erkeklerden bahsedildiğinde akla ilk gelen ülke ise İskoçya‘dır. İskoçyalı erkeklerin giydiği pleli, ekose kumaştan kısa eteklere “Kilt” adı verilir. 500 senedir pek çok açıdan farklılığa uğramış olsa da İskoçya‘nın en önemli geleneksel sembollerinden biridir. İskoçya‘da özel günlerde düğün, balo ve törenlerde giyilen bu etekler, aslında geleneksel aile ilişkilerinitemsil etmektedir.

Kilt giyme geleneğinin başlangıcı ise, 1500‘lü yıllara dayanmaktadır. Bu dönemde İskoç erkekleri ava giderken dizlerinin üzerinde kalan bir omuz atkısı takardı. Zamanla daha geniş atkılar kullanmaya başladılar ancak üzerlerinde çok fazla kumaş taşımak istemedikleri için üst kısmı bırakıp sadece alt kısmını giymeyi sürdürdüler. Böylece ilk kiltler ortaya çıkmış oldu.