İSKİ: 'İstanbul Su Sıkıntısı Yaşamayacak'

İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Selami Taşer, kış aylarına yüzde 40'lı değerlerle girmenin İstanbul için optimum seviyeler olduğuna işaret ederek, "Su sıkıntısı yaşamayacağız." dedi.

İSKİ: 'İstanbul Su Sıkıntısı Yaşamayacak'

İSKİ'den aktarılan yazılı açıklamaya göre, 1 Kasım itibarıyla yüzde 41,7 mevcut su hacmi bulunan barajlar ve ilave kaynaklar sayesinde kentin ihtiyacı olan su rezervine sahip olduğu belirtildi.

Selami Taşer, açıklamada yer alan değerlendirmesinde, 6 aylık yağışlı döneme girildiğine vurgularken, şunları dile getirdi:

‘SU KAYNAKLARIMIZ YENİDEN TAKVİYE OLACAK VE SU SIKINTISI YAŞAMAYACAĞIZ’

"Yaptığımız hesaplamalara göre kış aylarına yüzde 40'lı değerlerle girmek, İstanbul için optimum seviyelerdir. Bugün de bu değerlerdeyiz. Barajlar dışında içme suyu edindiğimiz Melen ve Yeşilçay gibi kaynaklarımız var. Önümüzde bizi bekleyen yağışlı bir dönem bulunuyor. Mevsim normallerinde geçeceğini öngördüğümüz dönemle birlikte su kaynaklarımız yeniden takviye olacak ve su sıkıntısı yaşamayacağız."

‘İSTANBUL, 2 MİLYAR METREKÜPLÜK SU HACMİNE SAHİP OLACAK’

Barajlarda 361 milyon metreküp su hacmi olduğunu ve kente günde ortalama 2,9 milyon su sağlandığını belirten Taşer, kentin içme suyunun büyük bir kısmının baraj ve göllerden karşılandığını, Melen ve Yeşilçay regülatörlerinden günde 1 milyon metreküpe yakın su temin edildiğini, bir diğer kaynağın da derin sondaj kuyuları ve küçük sulama göletleri olduğunu aktardı. 

Taşer, barajların mevcut su hacmini günlük kullanıma bölerek geri sayım saati başlatmanın doğru bir yaklaşım olmadığına vurgu yaparak, günlük 1 milyon metreküpe yakın su temin edilen Melen'den, projenin aktifleşmesiyle İstanbul'un 2 milyar metreküplük su hacmine sahip olacağına işaret etti.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri