Musul'un Başika bölgesinde Peşmergelerin eğitildiği karargaha IŞİD tarafından katyuşa ÇNRA mermileriyle saldırı düzenlendi. 4 Türk askeri yaralandı, Türk topçu birliği anında karşılık verdi. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani'ye yakın haber sitesi Rudaw, terör örgütü IŞİD'in Musul'un Başika bölgesinde bulunan bir karargaha havan saldırısı düzenlediğini duyurdu. Saldırıda 2 kişinin öldüğü, 6 kişinin de yaralandığı bildirildi.

ARALIKSIZ HAVAN ATIŞI YAPILMIŞ

Beşika kampına yönelik DEAŞ saldırısı sırasında kampta bulunan Esil Nuceyfi, terörist saldırısının 3 saat sürdüğünü söyledi. Nuceyfi, saldırıda kampa 150 kadar havan topunun isabet ettiğini açıkladı.

DEAŞ'ın saldırısı sırasında Beşika kampında bulunan eski vali Esil Nuceyfi, saldırı anını anlattı. DEAŞ'ın kampın çok yakınından saldırdığını ve ateşin yaklaşık 3 saat sürdüğünü söyleyen Nuceyfi, saldırıda kampta eğitim gören Haşdi Vatani güçlerinden de hayatını kaybedenler olduğunu açıkladı.

Irak'ta Musul'un Başika bölgesinde bulunan eğitim üssüne terör örgütü DEAŞ'ın düzenlediği saldırıya kentin eski valisi Esil Nuceyfi tanıklık etti.

Saldırı anında bizzat kampta olduğunu ve DEAŞ'ın havan topları ile yaklaşık 3 saat boyunca saldırdığını söyleyen Nuceyfi, 3 Haşdi Vatani askerinin hayatını kaybettiğini, aynı saldırıda 4 Türk askerinin de hafif şekilde yaralandığını açıkladı.

"DEAŞ'IN SALDIRISI SÜRPRİZ DEĞİL"

"Saldırının kamp bölgesine oldukça yakın bir yerden düzenlendiğini belirten Nuceyfi, "IŞİD'in saldırısı bir sürpriz değildi çünkü böyle bir saldırı yapacaklarını tahmin ediyorduk. Bizim, kampla ilgili güvenlik tedbirlerinin artırılması konusunda ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıktı. Artık IŞİD tehdidin ortadan kaldırılması için tüm çabaları sarf edeceğiz" diye konuştu.

BİRLİKLER EĞİTİM İÇİN VAR

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin daha önce Türkiye ziyaretinde destek talep etmesi üzerine, Peşmerge ve yerel grupların eğitimi için bölgeye gönderilen Türk birliği 4 Aralık'ta nöbet değişimi gerçekleştirmiş ve 150 askerle birlikte yaklaşık 25 tank da bölgeye intikal etmişti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, askeri eğitmenlere yönelik tehditler konusunda istihbarat alındığını açıklamış, bu nedenle bir güç kaydırması yapıldığını bildirmişti. Ancak Irak hükümeti, egemenlik haklarının ihlal ediliği gerekçesiyle birliklerin geri çekilmesinde ısrarcı olmuştu. Türkiye bu gelişme karşısında askeri birliklerini yeniden tanzim etmişti.

IŞİD SALDIRISINA TÜRK TOPÇUSU KARŞILIK VERDİ
Askeri yetkililerden alınan bilgiye göre, atılan katyuşa ÇNRA mermilerinin bir kısmı Türk askerinin konuşlandığı bölgeye düştü. Saldırıda 4 Türk askeri yaralanırken, bölgede bulunan Türk askerleri, IŞİD'in saldırısına yoğun topçu atışıyla karşılık verdi. Yaralanan askerlerin hayati tehlikesinin olmadığı öğrenildi.

IŞİD KESKE BÖLGESİNDE İNTİHAR SALDIRISI DÜZENLENDİ
Öte yandan IŞİD'in Musul'un Keske Bölgesinde Peşmerge güçlerine ait karargaha intihar saldırısı düzenledi. Buradaki saldırıda 6 IŞİD teröristi öldürülürken 6 Peşmerge hayatını kaybetti. Irak'taki kaynaklarsa saldırı düzenlenen kampın Zelikan Kampı olduğunu duyurdu. Musul'un eski valisi Etil El Nüceyfi, bu kampın boşaltılması için acil koduyla emir verdi.

YARALI 4 TÜRK ASKERİ ŞIRNAK'TA
Irak'ta Türk askerlerinin de konuşlandığı Başika Kampı'na IŞİD'in düzenlediği saldırıda yaralanan 4 Türk askeri helikopterle Şırnak'a getirilerek, Asker Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Musul'un Başika bölgesinde bulunan kampa bugün IŞİD'li teröristler saldırı düzenlendi. Saldırıya Türk askeri birliğinden de obüslerle karşılık verildi. Saldırıda yaralanan 4 Türk askeri, hemen askeri bir helikopterle Şırnak'a getirildi. Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'na inen helikopterden alınan yaralı askerler Asker Hastanesi'ne götürülerek tedavi altına alındı.

GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA

TSK terör örgütü DAEŞ'in Türk askerinin bulunduğu Irak'taki eğitim üssüne yaptığı saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada "DEAŞ'ın peşmerge tarafına attığı mermilerin bir kısmı Türk askerinin bulunduğu Başika'daki üs bölgesine düşmüştür Dört Kahraman silah arkadaşımız hayati tehlikeleri olmayacak şekilde yaralanmış, Şırnak Devlet Hastanesi'ne tahliye edilmişlerdir" denildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Başika Kampı'na düzenlenen saldırı ile ilgili açıklama yaptı.

TSK'nın açıklaması şöyle:

"16 Aralık 2015 tarihinde; DEAŞ Terör Örgütü ile Peşmerge güçlerinin karşılıklı çatışmaları esnasında, saat 15.10 sularında, DEAŞ Terör Örgütü'nün Peşmerge tarafına attığı KATYUŞA ÇNRA mermilerinin bir kısmı Türk askerlerinin de konuşlu bulunduğu BAŞİKA'daki Üs Bölgesine düşmüştür.
Üs Bölgesine düşen mermilerden dolayı dört Kahraman silah arkadaşımız hayati tehlikeleri olmayacak şekilde yaralanmış ve süratle Şırnak Devlet Hastanesi'ne tahliye edilmişlerdir.

Tespit edilen DEAŞ Terör Örgütü hedeflerine obüsler ile misliyle karşılık verilmiştir.

Yaşanan bu saldırı birlik güvenliğinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur.

Bu saldırıda yaralanan Kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar temenni ediyoruz."

HÜKÜMET'TEN AÇIKLAMA

Bakan Yılmaz, TRT Haber canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Musul'un Başika bölgesinde bulunan bir kampa IŞİD'in düzenlediği saldırıda yaralanan Türk askerler ile bölgeye takviyenin gündeme gelip gelmeyeceğinin sorulması üzerine Bakan Yılmaz açıklamalarda bulundu.

"NE KADAR HAKLI OLDUĞUMUZU GÖSTERİYOR"

Bölgenin saldırılara açık bir alan olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Oranın güvenliğini sağlamak için takviye yapmıştık, bunun ne kadar haklı olduğunu bu olay da bir kez daha gösteriyor bence" dedi.

Yaralanan Türk askerlerine şifa dileklerini ileten Yılmaz, şunları söyledi:

"Maalesef çok riskli bir bölge Irak, DAEŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin olduğu, yapılanmaların olduğu bir ortam. Biz de işte tam da bu takviye yapmıştık. Orada bir eğitim üssümüz var. Oranın güvenliğini sağlamak için takviye yapmıştık. Bunun ne kadar haklı olduğunu bu olay da bir kez daha gösteriyor bence. Buranın saldırılara açık bir alan olduğunu bir kez daha görmüş oluyoruz. Oraya ilave gerekip gerekmediğini tabi askeri makamlarımız, ilgili kurumlarımız en iyi göreceklerdir, hükümetimize getireceklerdir. Benim şu aşamada gerekir veya gerekmez demem doğru olmaz. Ama şunu ifade etmek isterim bir kez daha, oraya yaptığımız takviyenin haklı olduğu bu saldırıyla ortaya çıkıyor. Biz eğitim vermek üzere bir kampa sahibiz. Terörle mücadele eden bir konumdayız ama oradaki askerlerimizin, eğitim veren askerlerimizin de güvenliğini sağlamak bizim tabii ki birinci görevimiz."
Yetkililer, saldırıya hedef olan karargahın Türk askerlerinin IŞİD'e karşı Irak güçlerine eğitim verdiği kamp olup olmadığı yönünde herhangi bir bilgi vermedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), iki yılı aşkın süredir Musul'un 32 kilometre kuzeyindeki Başika'da peşmerge güçleri ve diğer IŞİD karşıtı grupları eğitiyordu. Bu komando birliği ve tank gücünde ay başında yapılan nöbet değişimi, Ankara ile Bağdat arasında diplomatik kriz yaratmıştı.

MUSUL NEDEN ÖNEMLİ BAŞİKA'DA NELER OLUYOR

IŞİD'in 2014 yılının Haziran ayında Musul'u kontrolü altına almasıyla dünya ve Türkiye için Musul oldukça önemli hale geldi.


IŞİD terörü Suriye'ye sıçramadan önce Irak'ta, El Kaide'nin bir uzantısı olarak doğmuştu. Irak'ın kuzeyindeki Musul, bu ülkenin Suriye bağlantısı için stratejik bir öneme sahip.

Musul'un IŞİD'den temizlenmesi halinde hem terör örgütünün imajına, hem de Suriye ve Irak'ı bağlayan lojistik ağına darbe vurulacak.

Bu yüzden aralarında Türkiye'nin de olduğu Uluslararası Koalisyon güçleri Musul'u IŞİD'den temizleme planını şekillendirmeye başladılar. Plan kapsamında Irak Ordusu ve peşmerge ABD desteğiyle eğitiliyordu. Bölgede 2 yılı aşkın süredir peşmergenin eğitimi için de bir Türk birliği bulunuyordu.