Belediyelerden Kültür ve Turizm Bakanlığı’na kadar pek fazla kamu kurumu bu günlerde personel alımı için birçok ilan verdi.

Kamuya 30 bin personel alımı gerçekleşecek. Kamu kurumlarına yılın başında 50 bin kişilik geçici çalışan alımı hakkı verilirken, Temmuz ayından sonra söz konusu hakkın 20 bini kullanıldı. Yıl sonuna kadar da farklı kamu kurumlarına 30 bin geçici çalışan daha alınacak.

En fazla geçici personel hakkı verilen Bakanlık ise 13 bin 500 kişiyle Milli Eğitim Bakanlığı oldu. Bakanlık, şimdiye kadar da 5 bin 579 kişi aldı ve 7 bin 921 kişinin daha alınacağı biliniyor. Bu şekilde, kamuda, Milli Eğitim Bakanlığı en fazla geçici personel alım hakkı verilirken, önümüzdeki dönemde de en fazla istihdam sağlayan Bakanlık konumunda.

Kamuda en çok geçici personel alımı yapan ikinci Bakanlık ise, İçişleri Bakanlığı oldu. 4 bin 500 kişilik alım hakkı verilen Bakanlık, şimdiye kadar 2 bin 248 kişinin istihdamını gerçekleşti ve yıl bitimine kadar da 2 bin 252 kişinin daha istihdam edileceği biliniyor.

ÖĞRETMENLERE BİN 50 TL ÖDENEK VERİLİYOR

Öğretim yılına hazırlık ödeneği olarak, öğretmenlere verilen ödenek miktarı bu yıl bin 50 lira olarak belirlendi. Öğretmenlere öğretim yılına hazırlık ödeneği bugünden itibaren hesaplara yatırılmaya başlanacak.