Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) yöneticileri, korsan referandumundan sonra "İran'ın geçici olarak kapatmış olduğu kara sınır kapılarını yeniden açtığını ve geçişlerin rutin şekilde devam ettiğini" açıkladı.

Süleymaniye'deki Pervezhan Kara Sınır Kapısı Basın Sorumlusu Aram Sayehan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İran'ın sınır üzerinde askeri tatbikat başlatmasından dolayı, sınır kapısı sadece bir günlük geçici olarak kapatıldı. Şu anda sınırdaki geçişler normal şekilde devam etmekte." dedi.

Sayehan, kendileriyle temasa geçen İranlı yöneticileri "askeri tatbikat sebebiyle sınır kapılarının geçici süreliğine bazen kapanabileceği uyarısında bulunduğunu" ifade etti.

Diğer yandan Erbil'deki Hacı Omeran Sınır Kapısı'ndan da ticari ürün ve yolcu geçişlerinin devam etmekte, ticari araç trafiğinde herhangi bir aksamanın yaşanmadığı belirtildi.

Hacı Omeran Kaymakamı Ferzeng Ahmed, "İran'ın dün yaptığı askeri tatbikatın, sınır kapısı üzerinde herhangi bir etkisi söz konusu değil. Aksine araçların geçişinde artış yaşandı." ifadelerini kullandı.

IKBY ile 4 sınır kapısı olan İran, dün Irak ordusu ile yaptığı askeri tatbikattan dolayı sınır kapılarının geçici olarak kapandığını duyurmuştu.