Doğalgaz ücretlerini fazla bir miktardan sattığı sebebiyle, Türkiye'ye 1.9 milyar dolarlık tazminat cürmüne mahkûm olan İran, bu rakamın 800 milyon dolarlık parçasını doğalgaz şeklindeki karşılık yoluyla sunduğunu bildirdi. İran’ın borcun tamamını bu yolla ödemeyi tasarladığı gelişmeler arasında.
IRNA'dan yapılan açıklamaya göre, İran İslamî Şura Meclisi Enerji Kurulu azası Esedullah Karahani "İran, Türkiye'ye 800 milyon dolar kıymetinde doğalgaz sevkiyatı gerçekleştirdi” ifadelerini kullandı.

Türkiye, 2012-2016 seneleri dâhilinde İran'ın doğalgaz ücretlerini fazla tuttuğu düşüncesiyle meseleyi Uluslararası Tahkim Mahkemesi'ne götürmüştü.
Mahkeme, bu süreçte Türkiye'ye 14.2 milyar dolarlık doğalgaz veren İran'ın yekûn doğalgaz satış miktarında yüzde 13'lük indirim yapmış olmasının şart olduğunu açıklayarak, Türkiye'ye 1.9 milyar dolar tazminat verilmesine yönelik kararını açıklamıştı.

BORCUN GERİYE KALAN KISMI DA DOĞALGAZLA ÖDENECEK

Karahani'nin yaptığı açıklamaya göre, Patrol Bakanı Bijen Namdar Zengene'nin meseleye ilişkin Meclis'e yaptığı sunumun sonrasında açıklandı.

Türkiye'ye 2001 senesinden bu yana doğalgaz satan İran, Rusya'dan sonra dünyadaki en çok doğalgaz ihraç eden ikinci devleti. Bu sene doğalgaz fiyatlarında zam yahut indirim yapılmayacağı da kaydedilen gelişmeler arasında.