Cevad Zarif: Türkiye ile yakın bir şekilde fikir teatisinde bulunmaya ihtiyacımız var.

6 Mayıs Çarşamba günü ikindi sularında, Tahran’daki terör saldırılarının hemen ertesinde Türkiye’ye gelen İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, terör saldırısının amacına ulaşamayıp İran halkının kenetlenmesine yol açacağını ve bölge ülkeleri arasındaki teröre karşı mücadelede yakınlık sağlayacağını savundu.

ZARİF: "TÜRKİYE VE İRAN'IN ORTAKLIĞI HER AÇIDAN ELZEMDİR"

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, bölgedeki son gelişmeler kaygı verici boyutlara ulaştığını ve peş peşe vuku bulduğunun altını çizerek, İran ve Türkiye’nin hem bu iki açısından hem de bölge açısından elzem olduğu görüşünü dile getirdi.

Ankara’daki temaslarının öncesinde açıklama yapan Zarif, kalacağı Hilton Oteli’nin girişinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken, vatanındaki terörist saldırılarda vefat edenlere taziye sundu. Saldırının İran halkını güçlendireceğini savunan Bakan, emniyet mensuplarının ve halkın bu oyunlara karşı koyacağını ifade etti. Yolculuğu sırasında meydana gelen gelişmelere ilişkin bilgi sahibi olamadığını ifade eden Bakan, bölge ülkeleri açısından son günlerde yaşanan büyük çapta etki gösteren olayların değerlendirileceğini vurguladı ve Türkiye’nin görüşlerine İran’ın ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmesinin ardından Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile buluşacak olan Bakan Zarif, öncelikle Suriye ve daha sonra diğer bölgesel hadiseler hususunda görüş alış-verişinde bulunulacağını ifade etti.