Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber el-Alevi, Habur Sınır Kapısı için gerektiği taktirde güç kullanabileceklerini ifade ederek, "Tatbikat buna bir hazırlıktı. İki ülke arasında yeni bir sınır kapısı açma meselesini de konuşuyoruz." şeklinde konuştu.

Alevi, büyükelçilikte düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yıldırım'ın, Bağdat'ı ziyareti için çalışma yürütüldüğünü dile getiren Alevi, "İki hükümet de yüzyüze görüşmeye ihtiyaç duyuyor. Bu ziyarette sadece referandum değil aynı zamanda önemli ikili ve bölgesel konular da görüşülecek." diye konuştu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) gayrimeşru referandumuna ilişkin görüşlerini paylaşan Alevi, Irak hükümetinin başından bu yana bunun anayasaya aykırı olduğunu söylediğini, diğer ülkeler ve uluslararası camianın da referanduma aynı şekilde tavır aldığını hatırlattı.

Referandumun iptal edilmesi ve Barzani yönetiminin tekrar masaya oturması için bazı adımlar atacaklarına yönelik açıklamalarını da hatırlatan Alevi, bazı ülkelerin de bu adımlara destek olmasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

IKBY'nin 18 aydır merkezi hükümetin rızası olmadan petrol ve gaz ihracatı yaptığını belirten Alevi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuya ilişkin açıklamalarının Barzani üzerinde baskı yarattığına inandığını söyledi.