Irak Türkmen Cephesi Başkanı olan Salihi, "Irak' ın parçalanmasına karşı geldiğimiz için Kürt siyasi partilerine yakınlıklarıyla bilinen taraflarca ağır baskılara maruz kalıyoruz." diye açıklamada bulundu.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı ve Kerkük milletvekili olan Erşet Salihi bulunduğu beyanda, "Irak'ın bölünmesine muhalif olduğumuzdan dolayı Kürt siyasi partilerine yakınlıkları ile bilinen taraflarca ağır baskılara maruz kalıyoruz. Fazla sayıda insan haklarına aykırı uygulamaların hedefi Türkmenlerin ülkenin birliğinden yana olma iradesini yok etmektir.'' dedi.

Salihi, Kerkük' te Türkmenlere dönük baskıların giderek şiddetlendiğini ve ağırlaştığını ifade ederek, şu beyanlarda bulundu:

"Kerkük' te özellikle 2003' ten bu zamana kadar Türkmenlere yönelik baskılar planlı ve devamlıdır. Fidye karşılığı adam kaçırma, suikastlar, ölüm tehditleri, iş imkanlarını engelleme ve devlet memuru Türkmenlere baskıların uygulandığı Kerkük'te Türkmenleri yok etme planı hayata geçiriliyor." 

TÜRKMENLER BU OYUNLARA GELMEYECEK KADAR GÜÇLÜ YAPIDADIR

Türkmenlerin birliğinin de hedef tahtasına oturtulduğunu vurgulayan Salihi, sözlerini şöyle bitirdi:

"Bu baskılar ile Türkmenlere, Irak' ın bölünmesini ve yıllardır Kerkük' te yapılan demografik değişikliği dayatmak istiyorlar. Türkmenler bu oyunlara gelmeyecek ve baskılara boyun eğmeyecek kadar güçlüdür."