Irak Savunma Bakanlığı sınır kontrolleri hakkında yaptığı açıklama, Bağdat'ın İran ve Türkiye ile uyumlu olarak Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınır kapılarının kontrolünü devralmayı planladıklarını belirtti.

YAPTIRIM OLACAĞI BELİRTİLMİŞTİ

Yaşanan olaylar esnasında Bağdat'tan yapılan açıklamalara göre, Irak askeri konvoyunun IKBY’nin elindeki sınır kapıları güzergahında çalışmaların olacağı önceden belirtilmişti.

IKBY DEVRETMEYECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

IKBY hükümetinden yapılan açıklamada ise, kendilerine sınır kapılarının teslim edilmesi konusunda bir talep gelmediği belirtilerek, sınır kapılarının kontrolünün Erbil yönetiminden Bağdat'a devredilmesinin söz konusu olmayacağı ifade edilmişti.

Irak merkezi hükümeti ile IKBY arasındaki sınır kapısı sorunu, 25 Eylül'de gerçekleştirilen bağımsızlık referandumundan bu yana sürüyor.

Öte yandan Türkiye IKBY'ne ilk yaptırımını uyguladı ve Erbil'e uçuşları iptal etti.

Başbakan Binali Yıldırım, ‘Bugün saat 18.00’den itibaren Türkiye'den Süleymaniye'ye ve Erbil'e gerçekleşen tüm uçuşlar süresiz olarak iptal edilmiştir. Irak Merkezi Hükümeti'nin Sivil Havacılık İdaresinin verdiği karara bağlı olarak biz de Süleymaniye, Erbil'e uçuş yapmayacağız.’ açıklamasında bulundu.

İRAN’DAN BÜYÜK YAPTIRIM

Referandum sonuçlarını tanımayacağını ifade eden İran, bağımsızlık referandumunu gerçekleştirdiği için Barzani yönetimine karşı uygulayacağı yaptırımları önceden belirtmişti.