Sağlık Bakanlığı’nın eczanelerde satılmasını yasakladığı mide sıkıntılarından dolayı kullanılan ve yan etkisi hamilelerde ‘düşük’ olan ‘Cytotec’ adlı ilacın internetten satıldığını iddia eden İstanbul Eczacılar Odası, harekete geçmiş durumda. 

ŞİKAYET ETTİ

İstanbul Eczacılar Odası, Cytotec adlı ilacın satıldığı ‘düşükhapı’, ‘düşükhapısatış’, ‘düşükhapıbayi’, ‘düşükkürtaj’, ‘kürtajhapı’ isimli internet sitelerini, insan yaşamını riske attığı için İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na şikâyet'de bulundu.

300-500 TL’YE SATILIYOR

Fiyatı 10 Türk Lirası olan Cytotec, internet sitelerinde 300-500 TL civarında satılıyor. İlaç elden, kurye ya da kargo yoluyla alıcıya ulaştırılıyor. Sitelerde bulan telefonları arayan müşteriler WhatsApp’a yönlendirilerek görüşmeler buradan yapılıyor. “Kesin çözüm”, “Sağlıklı ve rahat bir şekilde kürtaj olmadan düşük yapacaksınız”, “Düşük yaptıran ilaç”, “Kürtajsız düşük hapı” gibi sloganlarla satış yapan siteler, ürünü yaşanan şehre göre aynı gün veya 2 gün içinde teslim ediyor.

‘ÖLÜMCÜL OLABİLİR’

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Doğum Uzmanı Prof. Dr. Rıza Madazlı, ilacın “düşük yapılsın” diye kullanılmasının yasal olmadığına dikkat çekerek, “Gebeliği sonlandırmak istediğimiz durumlarda kurul kararıyla hastane koşullarında kullanılabiliyor. Bu ilacı meşru olmayan yollardan alıp kullananlarda yaşamı yitirmeye neden olabilir. Hastanelerde doktor kontrolünde kullanılması gerekir” uyarısında bulundu.