Son senelerde e-ticaret, sosyal medya ve mobil uygulama kullanımının yaygınlaşmasıyla bu sektördeki dolandırıcılık suçlarında artış yaşanırken, uzmanlar, dolandırıcılık girişimlerine karşı vatandaşlara uyarılarda bulunuyor. Pek fazla güvenilir markanın unvan, logo ve benzeri kurumsal kimlik bilgileri kullanılarak ve internet siteleri taklit edilerek oluşturulan sahte kampanya kurgularındaki yükseliş her geçen gün artarak devam ediyor.

Siber suçlular, her defasında yeni bir teknikle eğitim düzeyi fark etmeksizin her kesimden vatandaşı mağdur durumuna sokarken, dolandırıcılar da e-ticaretten sosyal medyaya kadar pek fazla sektöre dağıldı. Tüketicilerin bu tür girişimlerden korunmaları için kampanya içeriğini ilgili markanın orijinal ve güvenilir internet sitesinden kontrol ve teyit etmesi olası mağduriyetlerin önüne geçilmesi için önemli bir adımdır.

Uzmanlar, dolandırıcılarla şifre, hesap ve kart bilgilerinin kesinlikle paylaşılmaması ve sonunun nereye varacağı bilinmeyen "link"lerin tıklanmaması gerektiği konusunda vatandaşları uyarıyor. Siber suçluların organize ettiği dolandırıcılığın çalışma prensiplerinde, sosyal medya kullanıcılarına, tanınan pek çok markaya ait sahte indirim kuponları veya hediye çekleri kullanımı içeren mesajlarla beraber "link"ler iletilmesi de bulunuyor. Bu sahte "link"lerle markaların sitelerine çok benzeyen sahte sitelere iletilen kullanıcıların kişisel ve finansal bilgileri elde edilmeye çalışılıyor. "Sosyal mühendislik" yöntemleri uygulanarak da şifre ve kullanıcı bilgilerinin ele geçirilmesi mümkün oluyor.

Sosyal medya kanallarından başka olarak dolandırıcıların kullandığı pek çok senaryo hali hazırda. Bu senaryoların başında "Hesabınızdan/kartınızdan işlem gerçekleştirilmiş. İşlemi iptal etmek/iade almak için şifrenizi söyleyiniz/tuşlayınız." geliyor. "Hesaplarınıza yurt dışından siber saldırı gerçekleştiriliyor. Hesaplarınıza bloke koymak için şifrenizi söyleyiniz/tuşlayınız", "Geriye dönük kredi/kredi kartı ücretlerini iade edeceğiz. İşlemi gerçekleştirmek için şifrenizi söyleyiniz/tuşlayınız" ve "Sigorta primlerinizi iptal edeceğiz. İşlemi gerçekleştirmek için şifrenizi söyleyiniz/tuşlayınız" şeklinde kullanıcılara iletilen mesajlar da diğer dolandırıcılık senaryoları olarak dikkat çekiyor.