İngiltere'de Coronayı Yenen Türk, Süreci Anlattı

Coronavirüse yakalanan Sude Şensoy, hastalığı nasıl yendiğini teker teker anlattı.

İngiltere'de Coronayı Yenen Türk, Süreci Anlattı

Coronavirüse yakalanan Sude Şensoy, hastalığı nasıl yendiğini teker teker anlattı.

Dünya çapında yayılmaya devam eden ve binlerce insanın ölümüne neden olan coronavirüsle alakalı tedbirler alınmaya devam ederken, bir yandan da virüse yakalanan hastalardan da iyi haberler geliyor.

Ölümcül virüsü yenenler arasında Türkler de var. O kişilerden birisi de coronavirüse İngiltere'de yakalanan Türk vatandaşı Sude Şensoy, virüsle mücadele esnasında yaşadıklarını anlattı.

"ATEŞLE BAŞLADI, CORONADAN HİÇ ŞÜPHELENMEDİM"

Ateşle başlayan sürecin başında coronavirüsün aklına gelmediğini dile getiren Sude Şensoy, şu sözlerle anlattı:

"3 gün kadar böyle sürdü ve ben kendim de çok biliyormuş gibi bir tanı koyup mikrobik bir rahatsızlık olduğunu düşündüm. Sonra burada bazı yasaklar vardı, hastanelere gitmemize, aramamıza bile bazı kısıtlamalar getirilmişti. Geçen cuma günü de bir şekilde onlara ulaştım, eve geldiler. Ben coronavirüsten açıkçası hiç şüphelenmemiştim, çok şaşırdım. Bu süreci herkes nasıl atlattığımı soruyor, çok hızlı geçtiği için herkes çok şaşkın. Ben de çok şaşkınım. Bu kadar çabuk nasıl iyileştiğimi ben de bilmiyorum. Ciddi anlamda solunum problemim vardı, şu an çok iyiyim."

"14 GÜN BENİ İZOLE ETTİLER"

İngiltere'de ağır solunum problemi yaşamayanlar haricinde diğerlerinin hastaneye gitmemesi yönünde çağrı yapıldığının altını çizen Şensoy, doktorların evde kendisini kontrol ettiğini söyledi:
"Birçok vaka test dahi edilmiyor. Bunu şikayet için söylemiyorum. Ağır derecede bir solunum probleminiz yoksa bizi aramayın deniliyor. Ama şunu da söylemek istiyorum, doktorlar geldiler ve yarım saat boyunca ciddi bir şekilde kontrolden geçtim yani öyle çok kolay olmadı şikayet de etmeyeyim beni bu konuda mahcup ettiklerini söylemek isterim. Bana şu söylendi, 'Birkaç gün içerisinde muhtemelen iyileşme göstereceksin.' Bana özel bir numara verildi, 'Tekrar bizi arayabilirsin' dediler. 'İyileşince ne yapacağım?' dedim. 'Ne zaman bulaştığını bilmiyoruz, ama ateşin başladığı günden itibaren 14 gün gibi düşün, 14 gün kendini izole bir şekilde evde tut' dediler."

"SÜREKLİ YENECEĞİM DEDİM"

Doktorların hastaneye gitmek isteyip istemediklerini sorduğunu, ama gitmeyi tavsiye etmediğini belirten Sude Şensoy, tedavi için yaptıklarını şu şekilde anlattı:

"Benim solunum problemim vardı ve bana bu soruldu hastaneye gitmek ister misin, ama önermiyorum diye devamı da geldi. Ben de açıkçası hastaneye gitmek istemediğimi söyledim. İki tane evladım var, o gün doktorları aramadan önce artık ayağa kalkamayacak durumdaydım. Sıklıkla camları açıp evi havalandırın, bol sıvı alın, iyi beslenin, ağrı kesici ilaç alın dendi."

"DRAM HALİNE GETİRMEDİM"

Virüse isim verdiğini, moralini yüksek tuttuğunu dile getiren Şensoy için en önemlisi stres yapmamaktı. Açıklalarını şu şekilde devam ettirdi:

"İlk kabullenmek demeyeyim ama yapacak bir şeyimiz yok, ölemeyiz, ne yapacağız, yeşil bir canavar gibi bir şey koydum ismini, ateşim her geçtiğinde ben seni yeneceğim dedim. Açıkçası bunu bir dram haline getirmedim.

Eve gelenler bana dedi ki 'Eğer stres ve panik yaparsan kalp ve etrafındaki kasların doğal olarak daha fazla kendin kasacak ve şu an solunum sorunu yaşıyorsun ya o daha şiddetli olacak, hiç nefes alamayacaksın.' Açıkçası panik de yapmadım. Dalga geçtim, ciddiye almadım değil ama."

14 GÜN KARANTİNANIN ÖNEMİ

14 gün kuralının önemini anınmsatan Sude Şensoy, şu ifadeleri kullandı:

"Tanı konulmadan önce çocuklarımdan ayrılmıştım. Sevdikleriniz için kendinize iyi bakın diyoruz ya, aslında bunu şöyle düşünmek lazım. Bugün benim oğlumun doğum günü ve ben onu göremiyorum. Çünkü 14 günü doldurmadan onunla temas haline girmem yasak değil ama süreci kontrol etmek adına bu önerilmedi bana. O yüzden tek başıma evde süreci böyle atlattım."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR