İngiltere’de terör saldırılarının artması nedeniyle İngiltere parlamentosunu çıkardığı yasalar basın özgürlüğünü yok sayan cinsten.

ÇIKARILAN YASAYI KRALİYET ONAYI ALDI

İngiltere’de çıkarılan bu yasa kraliyet onayı aldı. İngiliz istihbaratı bundan sonra terör tehdidi oluşturan kişileri sıkı takibe alabilecek.

İngiltere çıkarılan yasaya göre, telefon ve internet hizmet sağlayıcıları kişilerin ziyaret ettiği her internet sitesini, kullandığı uygulama ve bağlanılan internet hizmetinin ayrıntılarını kayıt altına alarak 12 aylığına saklayabilecek ve hükumet güçlerinin talebi halinde bu bilgileri paylaşabilecek.

Kasım ayında yasalaşan ve Aralık ayında uygulanmaya başlayan yasayla, emniyet güçleri ve Ulusal Sağlık Hizmetleri de dâhil olmak üzere hükumete bağlı 48 kuruluş, kullanıcıların sildikleri eski bilgileri bile görebilecek.

"BASIN KURULUŞLARI ÇIKARILAN YASAYA TEPKİLİ"

Çıkarılan yasada, gazetecilerin bilgilerinin korunmasına yönelik ek bir madde yer alsa da, madde İngiltere’deki bazı basın kuruluşları tarafından, “araştırmacı gazetecilik için verilen idam cezası” olarak nitelendirildi.
Madde çerçevesinde, güvenlik birimleri gazetecilerin telefon ve internet kayıtlarına yargıç izni olmadan erişemeyecek.

ÇIKARILAN İNSAN HAKLARINA AYKIRI

Çıkarılan yasa, insan hakları yöneticileri tarafından kişilerin gizlilik hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle tepki gösterildi.