İngiltere, Türkiye'ye Silah Satışını Askıya Aldı

İngiltere, Türkiye'ye silah satışını askıya aldı.

İngiltere, Türkiye'ye Silah Satışını Askıya Aldı.

Barış Pınarı Harekatı'na tepki olarak Türkiye'ye ABD'nin yaptırım açıklamasının ardından, silah ambargosu uygulayan Avrupa ülkeleri kervanına Britanya da katılabilir. Dışişleri Bakanı Dominic Raab, hükümetin Türkiye'ye tüm silah ihracatı izinlerini gözden geçirdiğini, bu süre boyunca yeni silah ihracatı izinlerinin askıya alındığını açıkladı.

Britanya Dışişleri Bakanı Dominic Raab, hükümetin Türkiye'ye tüm silah ihracatı izinlerini gözden geçirdiğini, bu süre boyunca yeni silah ihracatı izinlerinin askıya alındığını açıkladı.

Parlamentoya hitap eden Raab, "Hükümet silah ihracatını deneleme sorumluluklarını çok ciddiye alıyor ve bu vakada elbette Türkiye'ye savunma ihracatlarımızı çok dikkatli ve devamlı göden geçirme alttında tutacağız" diyerek ekledi:

"Biz gözden geçirmeyi yürütürken, Suriye'deki askeri operasyonlarda kullanılabilecek kalemler için Türkiye'ye yönelik daha fazla ihracat izni çıkarılmayacaktır."

"Türkiye'nin meşru endişelerini kabul ediyoruz" diyen Britanya Dışişleri Bakanı, diğer yandan "Suriye'ye tek taraflı olarak nüfus değişimi dayatılmasına izin vermeyeceğiz" uyarısında bulundu.

Raab, NATO'nun her zamankinden daha önemli olduğunu savunurken, Türkiye'yi Rusya ve Devlet Başkanı Putin'in kollarına itmekten kaçınmak gerektiğini söyledi.

Haberi ilk İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times (FT) vermişti. Britanya hükümetinin Türkiye'ye tüm silah ihracatı izinlerini gözden geçirdiğini duyuran FT, gözden geçirme süreci boyunca Türkiye'ye silah satışları için yeni izinlerin askıya alındığını belirtmişti.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR