İngiltere merkezli Guardian gazetesi Orta Doğu muhabiri Martin Chulov, Ankara'daki kaynaklara dayandırdığı haberinde, ABD ile Türkiye arasında meydana gelen sıkıntının Erdoğan ve Trump Ebru Özkan ve Pastör Brunson hakkındaki konuşmada meydana gelen bir yanlış anlamadan doğduğunu söyledi.

ÖZKAN VE BRUNSON GÖRÜŞMESİNDEN YANLIŞ ANLAŞILMA

Haber kaynağının geçtiğine göre Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump arasında, İsrail'de tutuklanan Türk vatandaşı Ebru Özkan ve pastör Andrew Brunson'la alakalı bir görüşmede yanlış anlama meydana geldi.

Ankara'daki karar mercileriyle yakın alakaları olan bir Türk gözlemci, Trump ve Erdoğan arasındaki bir görüşmenin ABD Başkanı tarafından yanlış anlaşıldığını söyledi.

İddiaya göre Trump, Özkan'ın serbest kalmasına uğraşmak için İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu ikna etmesinin hemen sonrasında, Türk mevkidaşının Brunson'ı hemen serbest bırakacağına yönelik bir anlaşma sağladığını zannetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bunun yerine Brunson'ın serbest kalmadan önce ev hapsine alınmasını onayladığını zannetti. Brunson 25 Temmuz'da ev hapsine alındı.

GÖRÜŞMEDE BİR ÇEVİRMEN VARDI

Gazete, görüşmenin NATO Zirvesi esnasında yapıldığını ve yalnızca bir çevirmenin olduğunu ifade etti. Öne sürülene göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump'tan İsrail'de hapiste olan kadınla alakalı destek istedi.

Trump, 'Önce pastörle alakalı ilgi bekliyorum' dedi.

"Erdoğan 'Tamam' dediğinde 'Bunun üzerinde çalışıyoruz' demek istedi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.