İngiliz menşeili Times gazetesi, Cumhuriyet gazetesi duruşmasının dün başlamasından sonra bugün başyazılarından birini Türkiye'ye ayırmış.

BATIYA SESİNİ YÜKSELTME ÇAĞRISI

"Türkiye sanık sandalyesinde" başlıklı makalede Batı'ya, 'Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Medyayı susturma girişimleri'ne karşı sesini yükseltme' çağrısı bulundu

OTORİTER ELEŞTİRİSİ

Gazete Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a demokratik standartları otoriter bir anlayışla karşılamakla suçladı. Cumhuriyet davasında yargılanma süreçleri devam etmesine rağmen bu gazetecileri 'Recep Tayyip Erdoğan'ın kurbanı' olarak gösterdi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Times'taki başyazı şu satırlarla noktalanıyor:

"ALMANYA TÜRKİYE'NİN İYİ NİYETİNE DİĞERLERİNDEN DAHA BAĞLI"

"Eleştirel seslerin susturulmasına dayalı bir anlayışa dayandığı sürece, Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile uzun vadeli bir ilişki yürütülmesi mümkün değil. Bu, mezarlığın istikrarıdır. Almanya, Türkiye'nin iyi niyetine diğer Avrupa Birliği ülkelerinin çoğundan daha fazla bağımlı.

Zira Sayın Erdoğan, Suriyeli mültecilerin denize açılmalarına izin vermiyor, onları Türkiye'nin kamplarında tutuyor. Buna karşın Almanya Başbakanı Angela Merkel, hem Alman hem de Türk vatandaşı bir gazetecinin (Deniz Yücel) tutuklanmasını yüksek sesle protesto etti.

"BU BİR SİYASİ KUMAR"

Merkel hükümeti, Alman turistlerin Türkiye'ye gitmekten caydırmak için seyahat uyarısında bulundu. Bu siyasi bir kumar zira Sayın Erdoğan'ı sinirlendirmenin hemen hemen daima bir bedeli var.