Edinilen bilgilere göre, sektörlerde vergi indiriminin sona ermesiyle beraber mobilyadaki Katma Değer Vergisi (KDV) tekrar yüzde 8'den 18'e, beyaz eşyadaki özel tüketim vergisi (ÖTV) ise sıfırdan yüzde 6,7'ye yükselecek. 150 metrekareden fazla konut alımlarında yüzde 8'e indirilen KDV rakamları da yüzde 18'e çıkacak.

Bakanlar Kurulu’nun Mart ayında aldığı kararla tapu işlemleri üzerinden binde 20 seviyesinde alınan tapu harcı, konut ve işyerleri hakkında 30 Eylül'e kadar binde 15 oranında hesaplanırken, söz konusu oran Ekim ayından sonra eski durumuna gelecek.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİNE ZAM

Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın verdiği bilgilere göre, otomotivin değeri de vergilemede esas oluyor ve değerine göre vergi yüzde 10-20 yükselecek. Binek otomobillerde Motorlu Taşıtlar Vergisi gelecek sene yüzde 40 fazla yükselecek. Diğerleri tekrardan değerleme oranında yükselecek.

VERGİ REFORMLARI ARTIYOR

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, iş fırsatları ve özel yatırımların artarak devam ettiğini dile getirerek, "Türkiye'nin büyümesiyle alakalı olarak iyimseriz. Türkiye'nin yüzde 5'in üzerinde reel büyüme düzeyini devam ettirebileceğine inanıyoruz" demişti.

MİLLİ GELİR YÜKSELECEK

Bakan Şimşek, ‘2018-2020 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program zamanı bitiminde, kişi başı milli gelirimizin 13 bin doları geçeceğini düşünüyoruz.’ dedi.