İmamoğlu Fransa'da Türkiye'yi Şikayet Etti, HDP'yi Göklere Çıkardı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'ne katılmak için gittiği Fransa’da Türkiye’yi şikayet etti. Türkiye'ye verip veriştiren İmamoğlu, HDP'ye toz kondurmadı.

İmamoğlu Fransa'da Türkiye'yi Şikayet Etti, HDP'yi Göklere Çıkardı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 30 Ekim'de Fransa'nın Strasburg kentinde düzenlenen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'ne katıldı.

İmamoğlu'yla birlikte İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu da davetli oldukları kongrede hazır bulundu.

Ancak İBB Başkanı İmamoğlu, burada Türkiye'yi eleştiren ifadeler kullanması ise Türkiye kamuoyunda tepkilere neden oldu.

TERÖRLE İLİŞKİSİ OLAN HDP'LİLERE SAHİP ÇIKTI

Terör örgütü PKK/YPG ile ilişikleri bulunmaları nedeniyle kayyum atanan HDP'li belediye başkanlarına bir kez daha destek çıkan İmamoğlu, "Belediye başkanlarının görevden alınarak, yerlerine kayyım atanması ve bir kısmının tutuklanması özellikle hukuk devleti ilkesini ihlal etmektedir.

Görevden alınmalar demokrasinin ilkelerine, mevcut hukuksal düzenlemelerimize ve taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelere de uygun değildir. Siyasi partiler ve onların seçilmiş yöneticileri, milletvekilleri, belediye başkanları ya hukukun içindedirler ya da dışındadırlar. Buna nihai kararı verecek olan yargıdır." açıklamasında bulundu.

Görevden alınan belediye başkanlarının PKK ile ilişkilerin görmezden gelen ve Türk Yargısı'nın kararlarını küçümseyen İmamoğlu "Çünkü bu bir adalet mücadelesidir, bu bir demokrasi mücadelesidir.

Bu, millet iradesini koruma mücadelesidir. Demokrasi mücadeleleri uzun ve meşakkatlidir. Hiçbir fanatizme kapılmadan, hiçbir ayrımcılık yapmadan, korkmadan, yılmadan Cumhuriyetin ve demokrasinin değerlerini her koşulda, her zeminde savunmaya devam edeceğiz" ŞEKLİNDE KONUŞTU.

KAYYIM ATAMALARI
Kayyım konusu tekrar tekrar dile getiriliyor ama benim bu konuda fikrim çok net diyen İmamoğlu, "Kayyım konusundaki uygulamaya karşıyım. Nokta. Bu kadar net! Biz, bunu şiddetle reddediyoruz" diye konuştu.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri