İlkokula Başlama Yaşını 69 Aya Çıkaran Kanun Yürürlüğe Girdi

İlkokula başlama yaşını 69 aya çıkaran, sözleşmeli öğretmenler ile Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığında çalışan sözleşmeli personellerin kadroya atanması için gerekli süreyi kısaltan Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapan Kanun yürürlüğe girdi

İlkokula Başlama Yaşını 69 Aya Çıkaran Kanun Yürürlüğe Girdi

Resmi Gazete'de yayımlanan kanunla 66 ay olan ilkokula başlama yaşı 69 aya çıkarıldı. Bu doğrultuda, mecburi ilköğretim çağı, 6-13 yaş grubundaki çocuklar yerine 6-14 yaş grubundaki çocukları kapsayacak. İlkokulların birinci sınıflarına, o senenin 31 Aralık tarihinde 72 ayını dolduran çocukların kaydı yapılacak fakat çocuğun gelişim durumuna ilişkin olarak okula erken başlaması ya da kaydın ertelenmesi noktasındaki hususlar yönetmelikle düzenlenecek.

Kanunla, "çıraklık şartları" başlığı, "mesleki eğitim merkezi programına çıraklık kayıt şartları" şeklinde değiştirildi. Mesleki eğitim merkezi programına çırak öğrenci olarak kayıt olmak isteyenlerin en az ortaokul ya da imam-hatip ortaokulu mezunu olmaları, gerekli sağlık kolullarını taşımaları gerekmekte.

Tehlikeli ve çok tehlikeli işler ya da özellik arz eden mesleklere alınacak çırakların öğrenim ve yaş durumu, ilgili kuruluşların görüşüne danışılarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenecek.

Kalfalık yeterliğini kazanmış olanların mesleki yönden gelişmelerini ve bağımsız iş yeri açabilmelerini sağlamak için gerekli yeterlilikleri kazandırmak amacıyla ustalık eğitimi düzenlenecek.

OSB'LER, MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ AÇABİLECEK  

Kanunla birlikte, eğitim-istihdam bağlantısının güçlendirilmesi, özel sektör tarafından mesleki eğitime direk katkı sağlanması ve faaliyet gösterilen alanlarda ihtiyaç duyulan becerilere sahip nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi hedefiyle "çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitimi ile mesleki ve teknik kurs programlarının uygulandığı özel öğretim kurumu" olarak tanımlanan mesleki eğitim merkezleri, organize sanayi bölgesi (OSB) yönetimleri tarafından ve özel sektör tarafından açılabilecek.

DESTEK VERİLECEK HASTALIK TÜRLERİ AÇIKÇA YAZILACAK 

ÖSYM'de görevlendirilen yükseköğretim kuruluşlarında görevli öğretim elemanları ile Milli Eğitim Bakanlığında görevli öğretmenlere ödenen fakat sona eren ek ödeme uygulaması, 31 Aralık 2021 tarihine kadar sürecek. Ek ödeme tutarı, 40 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı neticesinde bulunacak miktarı geçmeyecek.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde hizmet alan birey sayısına göre Bakanlık tarafından, sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için ödeme yapılacak. Her engel türüne göre belirlenen yaşa kadar eğitim verilecek ve destek verilecek hastalık türleri açıkça yazılacak.

Kanunla, sözleşmeli öğretmenlerin başka bir yere atanmaları için doldurmaları gereken süre 4 yıldan 3 yıla, bu sürenin ardından öğretmen kadrolarına atananların aynı yerdeki görev süresi ise 2 yıldan 1 yıla düşürüldü.

Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetleri sınıfına ait kadrolarda çalışan sözleşmeli personel de 3 yıl boyunca başka bir yere atanamayacak. Sözleşme gereği 3 senelik çalışma süresini tamamlayanlar, talepl etmeleri durumunda bulundukları yerde din hizmetleri sınıfına ait kadrolara atanacak. Bu şekilde atananlar, aynı yerde en az 2 yıl yerine artık 1 yıl daha görev yapacak.

Sağlık Bakanlığında çalışan sözleşmeli personel 3 senelik çalışma süresini tamamlayanlar, talep etmeleri durumunda bulundukları yerdeki kadrolara atanacak. Bu kadrolara atananlar, aynı yerde en az 1 yıl daha görev yapacak.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR