İlber Ortaylı'dan İstanbul'un Fethini Küçümseyen Mustafa Altıoklar'a Cevap

Ünlü tarihçi İlber Ortaylı, yönetmen Mustafa Altıoklar'ın İstanbul'un fethini küçük gören sözlerine cevap verdi.

İlber Ortaylı'dan İstanbul'un Fethini Küçümseyen Mustafa Altıoklar'a Cevap

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, yönetmen Mustafa Altıoklar'ın İstanbul'un fethiyle ilgili 'İki dandik takayı Haliç'in uysal sularından geçirip, topu topu Avcılar kadar bir üvey kasabayı gasp etmek.' sözlerine cevap verdi.

'İSTANBUL'UN SEMTLERİNİ BİLMİYOR'

CNN Türk'te Ahmet Hakn'ın sunduğu Tarafsız Bölge programına katılan Ortaylı, 'Şimdi bu Halicin üzerindeki zinciri bilmiyor. Avcıların yerini bilmiyor. Şimdi ben sana ( Ahmet Hakan'a hitap ederek) nöroşirujik bir ameliyattan bahsedersem onun gibi bir şey olur bu. Çok acayip bu!' sözleriyle cevap verdi.

Hatırlanacağı gibi Mustafa Altıoklar Twitter hesabı üzerinden İstanbul'un fethiyle ilgili şu sözleri kullanmıştı:

"İki dandik takayı Haliç'in uysal sularından geçirip, topu topu Avcılar kadar bir üvey kasabayı gasp etmeyi fetih diye kutlayan aptal; elbette bilmezsin; senin Ecdad-ı Osman'ın yalvararak haçlıya teslim ettiği İstanbul'u, Mustafa Kemal'in ölümüne kavgasıyla kurtardığını ve elbette bilemezsin, sana hayatın estetiğini yaşamayı önerdiğini."

BİR MİLLETİN TARİHİNE TOPTAN BAKMASI GEREKİR

'İstanbul'un fethinin öne çıkarılmasını milli bayramlara alternatif teşkil etsin diye yapıldığı izlenimini alıyor musnuz?' şeklindeki soruya ise şöyle cevap veri:

23 Nisan'ı 30 Ağustos'u gölgede bırakmaya çalışırlarsa alırım. Bir milletin tarihi günlerine tarihi ananesine toptan bakması gerekir. Burada bir aksama görülmeye başlarsa bunu açıkça söylerim.

haberler.com

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri