İlahiyatçı Prof. Dr. Emin Işık Hayatını Kaybetti

Yüzden fazla ilmî makale ve ansiklopedi maddesi kaleme alan ilahiyatçı ve akademisyen Prof. Dr. Emin Işık'ın yaşamını yitirdiği bildirildi.

İlahiyatçı Prof. Dr. Emin Işık Hayatını Kaybetti

İlahiyatçı Prof. Dr. Emin Işık Hayatını Kaybetti

Yüzden fazla ilmî makale ve ansiklopedi maddesi kaleme alan ilahiyatçı ve akademisyen Prof. Dr. Emin Işık'ın yaşamını yitirdiği öğrenildi.

PROF. DR. EMİN IŞIK KİMDİR?

1936 senesinde Hatay’ın merkez ilçesine bağlı Karmanca köyünde dünyaya geldi. İlk dinî bilgilerini ve Kuran öğrenimini aynı zamanda doğduğu köyün imamı olan babası Hoca Şemsettin efendiden talim etti.

İlkokul'dan sonra iki sene Antakya Kuran Kursu'nda talim okudu ve hafızlık yaptı. Orta bölümünü Adana'da, lise bölümünü İstanbul'da okuduğu İmam-Hatip Lisesi'nden 1960'da, İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü'nden 1964 senesinde mezun oldu. Dört yıl kadar İstanbul İmam-Hatip Lisesi'nde meslek dersleri öğretmeni ve idarecilik yaptıktan sonra açılan asistanlık imtihanını kazanarak İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü Kuran İlimleri ve Tefsir Bilim Dalı’nda Ebubekr İbnu'l-Enbarî'nin Kitabu'l-Vakfı ve'l-İbtida isimli eserinin edition critiqueini yaparak yayına hazırladı. YÖK Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle Marmara Üniversitesine bağlı İlahiyat Fakültesi’ne dönüşen aynı kurumda önce doktor, sonrasında Yardımcı Doçent olan Emin Işık, 15 Temmuz 2001 tarihi itibariyle emekli oldu.

Evli iki çocuk babası olan Işık'ın eserleri şunlar:

1- Celal Hoca Hayatı ve İlmi Şahsiyeti.
2- Devleti Kuran İrade.
3-Ahlak Dersleri (Ortaokul ve Liseler için ders kitabı)
4- Kuran'm Getirdiği.
5- Elmalı Tefsiri'nin sâdeleştirilmesi ve yeniden yayınlanması. Yayına hazırlanan çalışmaları (Heyet Üyesi olarak).
6- Fatiha Suresi ve Amme Cüzü Manzum Meal ve Tefsiri.
7- İman ve İbadet'le ilgili Hikmetler.
3- Dinî Mecazlar ve Semboller.
8- Aşkı Meşk Etmek (Tasavvuf Sohbetleri Dizisi 11) Timaş Yayınevi, İstanbul-2010.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR