İki Üniversitenin Kasasını Boşalttılar

Paralel Yapı’ya finans kaynağı olan ve içi boşaltılan İpek ile Mevlana üniversitelerin garantör üniversiteye devredilmesi için savcılar harekete geçti

İki Üniversitenin Kasasını Boşalttılar

Paralel Yapı, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) finansman desteği sağlamak için vakıf üniversitelerinin içini boşaltarak öğrencilerini ortada bırakmaya devam ediyor. Haliç ve Şifa üniversitelerinde öğrencilerin parasını alarak üniversitenin tüm mal varlığını yakınlarına satan Paralel Yapı'nın aynı metodu İpek ve Mevlana üniversitelerinde de uyguladığı ortaya çıktı. Ankara ve Konya Cumhuriyet Savcıları YÖK'e yazı göndererek üniversitelere garantör atanmasını istedi.

DDK İNCELEMEYE ALDI
YÖK, İpek ve Mevlana üniversitelerinde yürütülen denetim işlemlerini tamamladıktan sonra ilk genel kurulda bu üniversitelerin garantör üniversiteye devriyle ilgili karar alacak. Öte yandan Cumhurbaşkanlığı'na bağlı Devlet Denetleme Kurulu (DDK) da 17 vakıf üniversitesi ile ilgili denetimlerini sürdürüyor. Bu üniversitelerin bağlı olduğu vakıflarla ilgili incelemelerde Vakıflar Kanunu'na aykırı davranmaktan işlem yapılabileceği iddia edildi. Haliç ve Şifa üniversitelerinin vakıf yöneticilerinin, vakıfın tüm mallarını yakınlarına hileli satış yapıp, kiralama yöntemiyle üniversiteyi milyonlarca lira borçlandırdıkları tespit edilmişti. Üstelik öğrencilerden 4 yıllık eğitim ücretini peşin alan Paralel Yapı, öğretim üyelerinin de ücretlerini ödemediği için eğitim hayatı durmuştu. YÖK bunun üzerine, bu iki üniversite hakkındaki denetimlerini tamamlayarak bu üniversiteleri garantör üniversitelere devretti.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri-->