Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, konuk olduğu, Anadolu Ajansı (AA) tarafından düzenlenen ‘Editör Masası’nda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bozdağ, Irak Kürt Bölgesi Yönetimi’ndeki referandum tartışmaları ile ilgili olarak, ‘En doğrusu bu referandumun derhal iptal edilmesi olacaktır. Referandum iptal edilmediği takdirde bunun ağır bedelleri altında kalınacaktır. Böyle bir referandumun elbette bir karşılığı olacak. Referandum sonucunda ortaya gelecek olaylar içerisinde istikrarsızlık, kriz ve kaos gibi etkili durumlar yer alacak. Bundan başka güvenlik tehlikeleri de ortaya çıkacaktır ve şimdiden belli olmayan birçok soruna neden olacaktır.’ şeklinde konuştu.

IKBY BUGÜN MECLİS TOPLANTISI YAPACAK

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Meclisi tarafından basın ofisinden yapılan bildiriye göre, parlamentonun bugün açılacağını ve mevcut oturumunu planlaması için milletvekillerinden gerekli imzaların toplanarak yeterlilik kazandığı belirtilmişti.

İLKER BAŞBUĞ’DAN ÇAĞRI

Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY)'nin bağımsızlık referandumu hakkında aldığı karar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

İlker Başbuğ, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada, ‘TBMM en yakın zamanda IKYB'nin 25 Eylül tarihinde yapacağı bağımsızlık referandumuna karşı harekete geçmeli ve karar vermelidir. Aksi takdirde tarihi bir hataya neden olur.’ ifadesini kullandı.