II. Abdülhamid Kurban Bayramını Nasıl Geçirirdi!

Kızı Şadiye Osmanoğlu'nun gözünden, II. Abdülhamid Han'ın bayram günleri...

Sultan II. Abdülhamid’in kızı Şadiye Osmanoğlu, babasının Ramazan aylarını nasıl geçirdiğine dair notlarında güzel ve önemli bilgiler vermektedir. Abdülhamid’in kızının gözünden babasının bayram günleri…

Sultan II. Abdülhamid binlerce deve ve tosun kestirip Osmanlı topraklarındaki garibanlara dağıtırmış. 

Osmanlı döneminde kurban bayramının pek güzel geçtiğini söyleyen Şadiye Osmanoğlu, bayram için hazırlıkların çok erkenden başladığını söylüyor. Sarayda temizlikler başlar, bütün odalara çeşit çeşit şerbetler ve lezzetli tatlılar hazırlanır, ilk bayram sofralarında altın yaldızlı kefesler hazırlanır ve türlü türlü seccadelerin yerlerine serildiğini anlatıyor. Sarayda bayramdan sonra akşam namazları imam ve müezzinler eşliğinde ilahilerle kılındığından bahsediyor.

Bayram günlerinde sarayda her dairede ayrı imamların ve müezzinlerin bulunduğundan da bahsediyor. Padişahın Bayram namazını kendi dairesinin hemen yanındaki köşkte, sarayın ulemaları ve müezzinler eşliğinde namazını kılardı. Seher vaktine kadar saray kapıları açılırdı. Sultan Abdülhamid her Bayram günü huzur derslerini dinlemeye devam ederdi. Bayram boyunca musikiye ve çalgıya ara verilirdi. Şadiye Hanım, babasının bayramda sık sık damatlarını ve kardeşlerini davet ettiğinden bahsediyor ve sonrasında diş kirası keselerinden dağıttığını anlatıyor. Sultan Abdülhamid Han, bayramda kutsal emanetlere önem verir ve onları bir törenle ziyaret ederdi.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri