İhanetlerinin Hesabı Soruluyor! FETÖ'ye 81 İlde Soruşturma

FETÖ ile mücadele kapsamında bu zamana kadar 615 soruşturma açılırken, yüzlerce örgüt üyesi deşifre edildi. 81 ile yayılan FETÖ'nün kumpas ve eylemlerine yönelik yapılan operasyonlarda 2 bin 600 kişi gözaltına alındı.

İhanetlerinin Hesabı Soruluyor! FETÖ'ye 81 İlde Soruşturma

17 ve 25 Aralık darbe planı açığa çıkarılan FETÖ'ye 2.5 yılda büyük darbe vuruldu. Ülke genelinde 615 soruşturma açıldı, yüzlerce örgüt üyesi ve karanlık ilişkileri deşifre edildi.

Örgütün yasadışı dinlemeleri, kumpasları ve eylemlerine yönelik soruşturmalar 81 ile de yayıldı. MASAK, TİB, Maliye, SGK raporları ise iddianamelerin içeriğini oluşturdu.

615 SORUŞTURMA

Yurt genelinde Paralel Yapı'ya yönelik 615 soruşturma başlatıldı. Savcılar toplanan deliller sonucu suç işlendiği kanaatine vararak 250 dosya ile ilgili iddianame düzenledi. 50 iddianame için yargılama da başladı. 200 dosya için farklı kurumlardan istenen raporların beklendiği öğrenildi.

Yapılan soruşturmalar neticesinde 2 bin 600 kişi gözaltına alındı. Bunların 600'ü tutuklandı, 800 kişiye adli kontrol şartı ile tahliye kararı verildi. Bin 200 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Gerçekleşen operasyonlarla 81 ilde örgütün 'organize il yapılanmaları' çökertildi. 18 il imamı tutuklandı.

KOLLARI KIRILIYOR

Saç ayağı operasyonlar ve bunların oluşturduğu iddianameler Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Savcılığı tarafından yürütülen Paralel Ana Örgüt Soruşturması'nı da hızlandırdı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi'nde kurulan 'Legal Görünümlü İllegal Yapılarla Mücadele Şube Müdürlüğü' tarafından iddianameye son şeklini verecek "himmet, suç gelirlerinin aklanması, devlete sızma, medya, dernekler-yurtlar- okullar ve usulsüz dinleme raporları" hazırlanarak savcılığa teslim edildi.

Paralel Yapı raporunun içeriğinin büyük kısmını örgütün "casusluk, tehdit, cebir faaliyetleri ve şantaj kasetleri" oluşturacak. Ayrıca baz istasyonu verileri ile yurt dışına çıkış bilgileri de analiz edilecek.

İLLEGAL YAPI

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği'nin yürüttüğü soruşturma kapsamında Ankara Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve İl Dernekler Müdürlüğü'nün koordineli çalışması neticesinde FETÖ'nün şirket, sendika ve derneklerine operasyon düzenlendi. Başkent Eğitim Yayın ve Ticaret A.Ş., GÜVENDER Kitap Satış ve Pazarlama A.Ş., EKASEN ile ÖZ-ÖĞRET-DER'in Ankara'daki 4 farklı adresine eş zamanlı baskın düzenlendi. Adreslerde aramalar yapıldı. Bilgisayarlardan imajlar alındığı, hard disklerin inceleneceği belirtildi.

FETÖ'NÜN YENİ YÖNTEMİ HİLELİ SATIŞ

Fetullahçı Terör Örgütü'nün, taşradaki dernek ve vakıflarının bünyesinde bulunan taşınmazları satmaya çalıştığı belirlendi. Satışı dikkat çekecek büyüklükteki taşınmazlarda ise hileli satış yöntemi deneniyor. Birçok taşınmaz, ismi duyulmamış kişilere devredilerek elden çıkarılmaya çalışılıyor. Örgütün bu yönteminin önüne geçmek için Meclis'te yeni yasal düzenleme yapılacak.

Takvim

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri