PKK'dan İhanet Ateşi

Hatay ve Kahramanmaraş’ta yüzlerce kişiyi evsiz bırakan, tarım arazilerini küle çeviren insanların hayatını bitiren eşzamanlı 25 yangını, PKK’lı hain teröristlerin başlattığı ortaya çıkmıştır.

PKK'dan İhanet Ateşi

Haber365 Özel Dosya / Hasan Birgül

Hatay’daki yangını ve  bugüne kadar Türkiye’nin birçok yerindeki yangınlardan sorumlu olan terör örgütü PKK üstlendi. PKK adına ormanları yakıp doğayı katleden teröristler, kendilerine Ateşin Çocukları İnisiyatifi adını vermiştir. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Aydos yangın bölgesindeki incelemesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, yangının kasıtlı çıkarıldığına yönelik şüphelerin olduğunu belirtmişti.

Ekipler karadan ve havadan yangına müdahale ederken, yerleşim yerlerine sıçrayan yangınla insanlar bölgeden sevk edilirken, PKK ve YPG’li hesaplar sosyal medya üzerinden terör propagandası yapmaya devam etti.

PKK TERÖR ÖRGÜTÜNÜN İHANET ATEŞİ

Türkiye’de birçok bölgede meydana gelen orman yangınları medyada geniş yer bulmuştu.  Türkiye’deki yangınlar çevre terörizmi yöntemlerine başvuran PKK’nın sabotajları sonucu olduğu net bir şekilde artık ortaya çıkmıştır. Bazı kesimler hala üç maymunu oynarken hain terör örgütü propagandasını yine yapmıştır. 

PKK’nın 1990’lar da gerçekleştirdiği haince katliamlar ve 2000’lerde olduğu gibi son dönemde de özellikle Türkiye’nin etkin terörle mücadele operasyonlarının sonucu olarak ekonomik ve siyasi etkinliğinin zayıflamasıyla çok daha az maliyet ve teknoloji gerektiren, az kişiyle icra edilebilen, planlamanın zayıf olduğu çevre terörizmi yöntemlerine ağırlık verdiği net bir şekilde görülmektedir.PKK Terör Örgütü sinsi ve hain yapısıyla,bir çok ülkenin maşası olmaya dünden hazırdır zaten.Yangının belli bir program dahilinde olduğu net şekilde anlaşıyor. 

Hain Terör Örgütü PKK’nın son dönemde gerçekleştirdiği orman sabotajları ve bu sabotajları meşrulaştırırken kullandığı söylemler ciddi bir şekilde incelenmekte ve çeşitli Batılı medya kuruluşlarının orman sabotajlarına yönelik tutumu tartışılmaktadır.Türkiye Cumhuriyeti'nin  özellikle 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra terörle mücadelede sonuç alıcı stratejiler benimsemesi, ülke içi ve dışında başarılı terörle mücadele operasyonları gerçekleştirmesi PKK’nın özellikle Türkiye’deki şehirlerde ve kırsaldaki konvansiyonel  kapasitesine ciddi bir darbe vurmuştur.

Hain terör örgütü PKK bölgede adeta yok edilmiştir. PKK, Türkiye’de  Haziran-Temmuz-Ağustos döneminde özellikle yaz turizmini baltalamak için turizmin  yoğun olduğu şehirlerde orman sabotajları gerçekleştirmesi dikkat çekmiştir.Genel hatları itiba- rıyla çevre terörizminin amaçları arasında doğanın hedef alınması su kaynakları, yiyecek zinciri ya da ormanlar gibi önemli alanların hedef alınması göz ardı edilmemelidir.

Terör metodojisi olarak orman sabotajlarının incelenmesi konusunda oluşturulan kavramlardan biri de  Pkk ateş terörizmi olarak yaptıkları eylemlerdir. Ateş terörizmi bir hükümeti, sivil nüfusu veya herhangi bir kesimi korkutmak,zorlamak siyasi veya sosyal amaçları tesis etmek amacıyla kışkırtıcı saldırıların yapılması hain bir stratejidir. Ateş terörizmi kavramı ormanlara ya da mülkiyetlere yönelik kundaklama girişimi bölgeye yapılan saldırı ciddi önem atfeden bir sorundur. Çevre terörizm  olarak ormanlarda çıkarılan yangın birçok terör örgütü bu taktiğe başvurmuştur. 

CİĞERLERİMİZİ YAKTILAR

Orman sabotaj yangınlarının yaşandığı ilk zamanlarda Yunanistan’daki kamplarda hem ideolojik olarak hem de patlayıcı gibi teknik konularda eğitim gören hain teröristler,Türkiye’de özellikle turistik bölgelerde orman yangınları çıkarmayı önceden planlanmıştır. Dönemin gazete,dergi ve tv medyasına da yansımıştır. Milli İstihbarat Teşkilatı bu sabotajlar hakkında ciddi bir çalışma döküman hazırlayıp sunmuştur.

90 dönemi Türkiyesi'nde ise artan sabotajları engellemek amacıyla dönemin İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Orman Bakanlığı ortaklaşa çözüm planları üretmiştir. Türkiye Cumhuriyeti devleti hain teröristlere 2015'ten beri ağır darbe indirmiş adeta hareket ve örgütsel alanlarını ciddi anlamda kısıtlaması Pkk terör örgütünü çıkılmaz bir yola itmiştir.

PKK’nın son dönemde yapmış olduğu eylemlere örnek olarak ise 2019’un Temmuz başında İstanbul-Kartal’da, Muğla-Dalaman ve Milas’ta gerçeklesşmiş en son ise Hatay-Belen ve Arsus ilçelerinde ciddi yangınlara sebebiyet vermişlerdir. Bu yangınlar PKK’ya bağlı  Halkların Birleşik İntikam Milisleri  tarafından PKK’nın haber ajansı ANF’de yayımlanmış olan bir bildiriyle örgüt tarafından açıkça üstlenilmişti. Hain terör örgütü PKK kendi ateşinde yanıp kül olacaktır. PKK Terör Örgütü tükenmiş ve gücünü kaybetmiş hain bölücü bir örgüttür.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR