İdlib'de 'Bursa Mahallesi' Kurulacak

Bursa İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Hüseyin Kaptan, "Hedefimiz orada Bursa Mahallesi veya köyü kurmak. İçinde 500 veya bin briket ev ile camisi ve okulu olacak. Mahallenin içinde de kurumların sokakları olacak." sözlerine yer verildi.

İdlib'de 'Bursa Mahallesi' Kurulacak

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfının Suriye'nin İdlib kentinde briket ev inşası için başlattığı projede çalışmalarını sürdüren Bursa İHH İnsani Yardım Derneği, bölgede evler, cami ve okuldan oluşan "Bursa Mahallesi" kurmayı öngörüyor.

Dernek Başkanı Hüseyin Kaptan, savaşın ilk başladığı günden beri Suriye'ye yardım kampanyaları düzenlediklerini ve şu ana kadar Bursalı hayırseverlerin desteğiyle bin tıra yakın gıda, elbise ve temizlik maddesi gibi ihtiyaç malzemelerini bölgeye gönderdiklerini ifade etti.

Yardım kampanyalarının ramazan boyunca da sürdüğünü ifade eden Kaptan, gıda yardımlarının yanında bölgede yetim evleri inşa ettiklerini, kadın kollarının da birçok güzel işe vesile olduğunu anlattı.

Özellikle son dönemde İdlib'de yaşanan göç dalgasından sonra çadırlarda kalmanın çok zor olduğunu vurgulayan Kaptan, şöyle konuştu:

"Çadırlarda yaşayan insanların artık aile mahremiyetleri kalmadı. Yazın sıcaktan, kışın da soğuktan çadırların içinde kalmak çok zor. İnsanların daha makul yerlerde yaşayabilmeleri için bugüne kadar farklı bölgelerde konteyner kentler oluşturduk. Özellikle İdlib'de de normal bir ev kadar olmasa da çadırdan daha iyi briket evler yapmaya başladık. 2 gözlü 25 metrekare, çadır maliyetinden de daha uygun, böyle bir kampanya başlattık."

Hayırseverlerin kampanyaya büyük ilgi gösterdiğini anlatan Kaptan, ilk etapta 10 bin briket ev yapılmasının planlandığını, İHH'nin yoğun talep üzerine bu rakamı 15 bine çıkardığını dile getirdi.

Bursa olarak da kampanyaya ilk etapta 500 briket ev yaparak destek vereceklerini bildiren Kaptan, şöyle devam etti:

"500 evin maliyeti şu an hemen hemen toplandı. İnşallah evlerimizi de orada en kısa sürede inşa edip çadırda yaşayan ve yeni gelen aileleri daha güvenli, biraz daha soğuğa ve sıcağa dayanıklı, mahremiyeti olan evlere yerleştireceğiz.

Briket evlerle birlikte ele alacağımız en önemli konulardan biri de eğitim. Bugüne kadar eğitim alamayan çocuklar var. Savaş başladığında doğan çocuk 9 yaşına geldi. Okuma yazması olmayan bir nesle şahitlik ediyoruz. Briket evlerle birlikte okul da inşa ediyoruz. İbadet edebilmeleri için cami, ortak tuvalet, banyolar inşa ediyoruz. Bir nebze olsun insani yaşam şartlarını oluşturmaya çalışıyoruz. Elimizi uzatmak ve yardımlarımızı devam ettirmek adına çalışmalarımız devam edecek."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR