AK Parti ve MHP'nin ortak hazırladığı TBMM İçtüzüğünde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Teklif, TBMM Anayasa Komisyonunda kabul edildi.

DAHA ÖNCE ANLAŞMIŞLARDI

AK Parti ve MHP yöneticileri içtüzük değişiklik tasarısını görüşmek için, TBMM'de bir araya gelmişti.

AK Parti ve MHP'nin iç tüzük konusunda uzlaşması neticesi Ak Parti ve MHP Grup Başkanvekilleri açıklama yaptı.

17 MADDEDE UZLAŞMA SAĞLANDI


AK Parti ile MHP, TBMM İçtüzük değişikliğine dair ilk toplantısında, 17 maddeden oluşan metin üzerinde uzlaşma sağladı.

TBMM Genel Sekreterlik Toplantı Salonu'ndaki toplantıda, AK parti adına Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, MHP Grubu adına ise Grup Başkanvekili Erkan Akçay ile Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak yer aldı.

"ÖNEMLİ BİR GELİŞME SAĞLADIK"


MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise AK Parti'nin 22 Haziran'da içtüzük değişikliğine ilişkin önerisini kendilerine ulaştırdığını ve bunun üzerinde yoğun bir çalışma yürüttüklerini söyledi. 

"Bugün altı saat süren yoğun bir görüşmeden sonra büyük ölçüde yararlı ve karşılıklı öneriler ile katkıları dikkate alarak önemli bir gelişme sağlamış bulunuyoruz." ifadesini kullanan Akçay, metni MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve partilerinin yetkili kurullarına taktim ettikten sonra yeniden bir araya geleceklerini belirtti. 

Erkan Akçay, Meclisin etkin ve verimli çalışmasına yönelik, söz haklarını kısıtlamadan ve söz haklarına mani olmadan, belirli ilkeler çerçevesinde ortak ve makul bir mutabakata doğru ilerlediklerini kaydetti.