İçişleri Bakanlığı'ndan Yeni Genelge: Evde İzolasyonu Delene Ceza

Evde izolasyon kurallarına uymayanlarla ilgili idari para cezası verilecek ve adli işlem yapılacak. İçişleri Bakanlığı'nın yolladığı genelgesine göre, koronaviris tespit edilen ve hasta temaslı olan şahıslar izolasyon esnasında elektronik olanaklar da kullanılarak izlenecek.

İçişleri Bakanlığı'ndan Yeni Genelge: Evde İzolasyonu Delene Ceza

İçişleri Bakanlığı'ndan Yeni Genelge: Evde İzolasyonu Delene Ceza

İçişleri Bakanlığı 81 şehrin valiliğine 'İzolasyon Tedbirleri' konulu yeni bir genelge yolladı.

Evde izolasyona tabi tutulan koronavirüs teşhisi konulmuş veya teması olan bir takım vatandaşların, acil işlerini öne sürerek göstererek evde izolasyon yükümlülüklerine uymadıkları, sosyal yaşama katılarak halk sağlığını ciddi anlamda tehlikeye soktuklarını belirtildi.

Genelge ile söz konusu şahısların Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kurallara uymalarını sağlamayı hedefliyor.

Genelgeye göre; önlemlerin sahada etkin bir şekilde uygulanmasını temin etmek için kurulan İl Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde 'Mahalle Denetim Ekipleri' kurulacak.

Mahalle Denetim Ekiplerinde; kamu kurum ve kuruluşları, yerel idareler ve kolluk birimleri çalışanının yanında okul müdürleri ve öğretmenlerin, din görevlilerinin, muhtarlar ile azalarının, apartman ve site yönetici temsilcileri yer alacak.

Genelgede yer alan tedbirler şöyle sıralandı:

'İlgili birimler arasında koordinasyon tesis edilerek, test sonuçları pozitif olan ve evde izolasyona alınan kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymaları, elektronik imkanlar da olmak üzere her türlü tedbir alınarak muhakkak sağlanacak.

Salgınla mücadelede alınan tedbirlerin sahada etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla kurulan İl Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde “Mahalle Denetim Ekipleri” oluşturulacak.

Bu ekiplerin yaygın ve etkin şekilde mahalle bazlı izleme ve takip çalışmalarını yürütülebilmesi için mahalle denetim ekiplerinde; kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve kolluk birimleri personelinin yanı sıra okul müdürleri ve öğretmenlerin, din görevlilerinin, muhtarlar ve azalarının, apartman ve site yöneticilerinden temsilcilerin (mahalle veya idari birimin büyüklüğü dikkate alınarak 5, 7, 9 veya 11 temsilci şeklinde) görevlendirilmeleri sağlanacak.

Yapılan her türlü bilgilendirmeye karşın evde izolasyon yükümlülüğünü ihlal ettiği tespit edilenler hakkında; Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi uyarınca idari para cezası uygulanacak. Konusu suç teşkil eden eylemlere ilişkin TCK’nın 195’inci maddesi uyarınca gerekli adli işlemlerin başlatılacak.'

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR