İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında elde edilen yeni bilgiler doğrultusunda, "ByLock" kullanıcısı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan ve savcılıkçatutuklama istemiylehakimliğe sevk edilen 43 şüphelinin işlemleri tamamlandı.

Nöbetçi hakimlik, aralarında başkomiserlerin de olduğu 40 şüphelinin ''silahlı terör örgütüne üye'' olmak suçundan tutuklanmasına karar verdi. Hakimlik, diğer 3 şüpheli polisin ise adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmasına hükmetti. Serbest kalan şüpheliler hakkında adli kontrol hükümleri gereği yurt dışına çıkış yasağı konuldu.

Bu arada, aynı soruşturma kapsamında etkin pişmanlıktan yararlanarak itirafçı olan ve savcılıkça sadece adli kontrol uygulanması talebiyle hakimliğe sevk edilen 2 polis de, serbest bırakıldı.


FETÖ'cü polislere karşı yapılan operasyonların ardı arkası kesilmiyor. Bu operasyonlar kapsamında en son;

 

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından darbe girişimi ardından FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma açıldı.

14 YAKALAMA KARARI

Soruşturma kapsamında 11'i jandarma, 2'si 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nda, 1'i Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'nda görevli 14 asker hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

EŞ ZAMANLI OPERASYONLAR

Bunun üzerine bugün polis tarafından Konya, Ankara, İstanbul, Sivas ve Kayseri'de eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda 6 asker gözaltına alındı, 1'inin de daha önceki operasyonlarda tutuklandığı açıkladı.

BYLOCK KULLANIMI

14 askerden 12'sinin örgütün 'ByLock' adlı haberleşme programını kullandığı ileri sürülürken 10'unun daha önce meslekten ihraç edildiği, 3'ünün açığa alındığı ve Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'ndaki üsteğmeninde halen görevde olduğu ifade edildi.

Konya'da daha önce FETÖ yönelik yapılan operasyonlarda 14 kişi hakkında gözaltı kararı alınmıştı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, darbe girişimi sonrasında FETÖ/PDY'ye karşılık soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında örgüte üye olduğu iddiası üzerine 30 kişi hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Daha önce belirlenen adreslere bugün polis tarafından eş zamanlı düzenlenen baskında aralarında kadınların da bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı. 14 kişinin yakalanması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

 

Kaynak: Sabah