İç Hat Uçuşları Ne Zaman Başlıyor?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 1 Haziran'dan itibaren hava yolunda iç hat seferlerinin başlayacağını duyurdu.

İç Hat Uçuşları Ne Zaman Başlıyor?

İç Hat Uçuşları Ne Zaman Başlıyor?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 1 Haziran'dan itibaren hava yolunda iç hat seferlerinin başlayacağını duyurdu.
Bakan Karaismailoğlu, AA muhabirine açıklamasında, coronavirüs salgını sebebiyle 28 Mart'tan bu yana havalimanlarında seferlerinn durdurulduğunu hatırlatarak, salgınla mücadelede alınan önlemler sayesinde ciddi yol alındığını ve bu kapsamda ulaşım altyapısında normalleşme sürecine girdiklerini dile getirdi.

Salgının yayılma hızındaki inişle beraber yeni bir döneme girildiğinin altını çizen Karaismailoğlu, "Hava yolunda ilk sefer, 1 Haziran saat 10.00'da TK2150 sefer sayılı İstanbul Havalimanı-Ankara Esenboğa Havalimanı uçuşu olacak." diye konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, salgınla mücadelede kapsamında bütün havalimanlarında başarıyla alınan tedbirlere ilave olarak normalleşme sürecinde yeni uygulamaların hayata geçirileceğinin altını çizdi. Havalimanlarıyla ilgili sertifikasyon programına işaret eden Bakan Karaismailoğlu, konu olan programla havalimanlarının yeniden düzenlenmeye başlandığına vurgu yaptı.

4 ANA MADDEYE VURGU

Sertifikanın yalnızca havalimanı işletmecileri, terminal işletmecileri, yer hizmetleri kurumlarının yanı sıra havalimanına yolcu getiren ulaşım araçları ve yolcular da dahil olarak her bir kurum/kuruluşun kendi bünyesinde alması gereken önlemleri de barındırması sebebiyle önemli olduğuna dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, ifadelerine şu sözlerle devam etti:

"Sertifikasyon genelgemizi yayımlamamızın ardından Bakanlığımız tarafından eğitim, bilgilendirme, denetim ve inceleme çalışmaları gerçekleştirilmeye başlandı. Bu süreçte hava yolu taşımacılığı ile seyahat edecek vatandaşlarımız ile sektörde hizmet veren tüm çalışanların sağlıklarının korunmasına yönelik tedbirleri detaylıca belirledik. Salgına karşı havalimanlarında dört ana unsur üzerinde durduk. Bunlar; herkesin maske takma mecburiyeti, sosyal mesafeye tam uyum, kişisel ve kurumsal hijyen tedbirlerinin alınması, çalışanlarca riske uygun koruyucu teçhizat kullanılmasıdır."

Adil Karaismailoğlu, bütün koşulları karşılayan havalimanlarına Bakanlık aracılığıyla sertifika verilmeye başlandığını belirtti.

Bu boyutta İstanbul, Sabiha Gökçen, İzmir Adnan Menderes, Esenboğa, Antalya ve Trabzon havalimanlarının sertifika alma hakkı elde ettiğini belirten Bakan Karaismailoğlu, 1 Haziran'da ilk uçuş öncesinde İstanbul Havalimanı'nın sertifikasının İGA idaresine verileceğini dile getirdi.

Bakan Karaismailoğlu, havalimanlarına girişten, varış yerlerinde havaalanlarından çıkışa kadar bütün süreçlerde izolasyona dikkat edileceğine işaret etti. Sertifika programı doğrultusunda fiziki koşulların sosyal mesafe kuralına göre tekrar düzenlendiğinin altını çizen Bakan Karaismailoğlu, salgına karşı bilhassa havalimanlarında bütüncül önlemleri almaya dikkat ettiklerine vurgu yaptı.

Karaismailoğlu, 1 Haziran’da İstanbul Havalimanı'ndan saat 10.00’da yapılacak seferin yanında saat 14.10’da İzmir’e, 11.15’te Antalya’ya ve 13.00’te Trabzon’a da uçuşyapılacağını açıkladı. 1 Haziran sonrasında tüm havalimanlarında da uçuşların aşamalı olarak başlayacağını belirten Bakan Karaismailoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Havalimanlarında belirlenecek trafik sayısı kapsamında slot planlamalarını da yaparak havalimanlarında ve uçaklarda sosyal mesafe şartlarını sağlayacağız. Yolcu sirkülasyonunu en uygun düzeyde tutacağız. Tedbiri elden bırakmadan hava yolu ulaşımını vatandaşlarımızın hizmetine açıyoruz."

Vatandaşların sağlığı için bütün tedbirleri aldıklarını dile getiren Bakan Karaismailoğlu, uçuş esnasında, uçuş ekibinin yanında hijyen uzmanlarının da olacağını belirtti. Bakan Karaismailoğlu, şu açıklamada bulundu:

"Uzmanlar, uçuş sırasında tüm önlemleri alarak seyahat sağlığı için gerekliliklerin yerine getirildiğinden emin olacak. Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen Hayat Eve Sığar (HES) projesine uygun olarak yolcuların iç hat uçuşlarına kabulü, kişiye özel üretilen HES kodu ile sağlanacak. Yolcuların ilgili uygulamaya girerek kayıt oluşturmaları gerekiyor. Biletlerini online satış kanalları, bilet satış ofisleri ve acenteler üzerinden temin eden yolcular sağlık durumlarını HES kodu üzerinden uçuşa 24 saat kala kontrol edecekler. Biletleme esnasında ve havalimanlarında yapılacak HES kodu sorgulamalarında, uçuşa elverişli olmadığı tespit edilen yolcularımız uçuşa kabul edilmeyecek. Ayrıca uçağa biniş ve inişler sıralı şekilde olup uçak içerisine el çantası dışında bagaj alınmayacak."

Bakan Karaismailoğlu, havalimanları içinde alınacak tedbirlerle ilgili olarak da şu değerlendirmelerde bulundu:

"Havalimanına gelmek için özel toplu taşıma servislerini kullanan yolcular, sosyal mesafe kuralına göre oturma düzenine göre seyahat ederken, maskesiz araçlara binişlere izin verilmeyecek. Toplu taşıma araçları sürekli takip edilecek. Yurt içi veya yurt dışından gelen ve giden yolcuların terminale girişlerinde termal kamera veya temassız ısı ölçerler ile ateşleri ölçülecek. Refakatçi zorunluluğu olan yolcuların refakatçilerinin dışında terminal binasına karşılama ve uğurlamaya gelen vatandaşların girişlerine izin verilmeyecek. Yolcular maske takarak terminal binasına giriş yapabilecek. Hava yolunu kullanacak yolculardan uçuşları öncesinde hava yolu şirketlerince Türkiye sınırları içerisinde ikamet edecekleri adres ve bilgiler de istenecek."

Karaismailoğlu, bakanlık ile alakalı kurumlarının bütün önlemleri alacağını ve bunları titiz bir çalışmayla uygulayacağına dikkat çekerek, "Çıkış noktasından varış noktasına kadar her şeyi hassasiyetle takip edeceğiz. Vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile hava yolunu kullansınlar." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin küresel salgına karşı milli mücadele verdiğine işaret eden Bakan Karaismailoğlu, "Bu süreçte her zaman olduğu gibi ihtiyacı olan ülkelere yardım elini uzattı. Dünyaya örnek olan ülkemiz normalleşme süreciyle Cumhurbaşkanımızın liderliğinde gücüne güç katarak yoluna devam edecek." şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR