İBB'den, İstanbul'daki Barajlara Yönelik Açıklama!

İBB, yaz mevsiminden çıkılması ve ekim ayının kurak geçmesi nedeniyle barajlarda eksilme olduğunu ancak kentte herhangi bir su sıkıntısı olmadığını aktardı.

İBB'den, İstanbul'daki Barajlara Yönelik Açıklama!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yaz mevsiminden çıkılması ve ekim ayının kurak geçmesi nedeniyle barajlarda eksilme olduğunu ancak kentte herhangi bir su sıkıntısı olmadığını aktardı.

İBB'den, İstanbul'daki barajların doluluk oranlarına ilişkin asılsız iddialar üzerine yapılan açıklamada, 22 Ekim itibarıyla kentte barajların doluluk oranının yüzde 44,12, mevcut su hacminin ise 383 milyon 272 bin metreküp olduğu açıklandı.

Bu oranın geçmiş yıllar ortalamasına istinaden normal değerlerde olduğunun tespit edildiği açıklamada, şu cümleler yer aldı:

"İstanbul'da, halihazırda günlük 2 milyon 900 bin metreküp su tüketilmektedir. İstanbul'un su ihtiyacı barajların yanı sıra, günlük 1 milyon metreküpe varan kapasite ile Melen ve Yeşilçay gibi regülatörlerden de sağlanmaktadır. Yaz mevsiminden yeni çıkılması ve 2019 yılı ekim ayının kurak geçmesi nedeniyle barajlarımızda bir miktar eksilme olmuştur. Ancak kasım ayı ile yağışlı mevsime girileceği göz önünde bulundurulduğunda İstanbul'da herhangi bir su sıkıntısı beklenmemektedir."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağıya kaydırınız.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri