Yapılan son açıklamaya göre, yağışın şiddetini azaltarak yarın (cuma) akşam saatlerine kadar süreceğinin öngörüldüğünü açıkladı. Öte yandan son yapılan hava tahmin raporuna göre gece saat 03.00’te kuvvetli yağış beklendiğini açıkladı.

İBB'DEN YAPILAN AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yağışların çok şiddetli olduğunu, 18 Temmuz’da 45 dakikada yaklaşık 50-60 kilogram yağışın, bugün yağanda ise 20 dakikada fırtına ve dolu ile birlikte 30-40 kilogram arasında yağışın ölçüldüğünü kaydetti. İBB, "20.55 itibariyle Marmaray seferleri gerçekleştirilememektedir" mesajını da Twitter'dan aktardı.

İBB'DEN YAĞIŞ AÇIKLAMASI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'u etkili olan ve şehrin birçok bölgesinde su baskınlarına sebep olan şiddetli yağışla alakalı açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, "İstanbul’u akşam saatlerinde etkili olan şiddetli fırtına ile beraber başlayan yağışlar İstanbul’da hayatı olumsuz yönde etkiledi. Yağışlardan dolayı  E-5 Avrupa yakası otoyolu başta olmak üzere hemen hemen bütün bağlantı yolları ve caddeler trafikten durma noktasına gelmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Yağışın vilayet çapında çeşitli bölgelerde 20-25 dakikalık sürelerde etkili olduğu belirtilen açıklamada, Meteoroloji istasyonlarından kaydedilen yağış miktarlarıyla alakalı şu bilgiler verildi:

“Aksaray: 16 - KG/M2
Akom: 23 - KG/M2
Çavuşbaşı: 30- KG/M2
Yenibosna: 25 - KG/M2
Merter: 30- KG/M2
Bostancı: 15 - KG/M2”

Yağışla birlikte lodos yönünden kuvvetlice, aralıklarla fırtına şeklinde esen rüzgarın (AKSARAY-80km/s) hava sıcaklıklarının da 10C derecelerde azalmasına ve mevsim normalleri altına gerilemesine neden olduğu belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi: 

“Şiddetli yağış sırasında dakikada ortalama 25 şimşek ve yıldırım olayı ile yağış süresince toplam 372 tane şimşek ve yıldırım olayı gözlemlenmiştir. Yıldırım düşmesi sebebiyle ortaya çıkan 2 adet yangın hadisesi meydana geldi. Kağıthanede Odun Deposunda çıkan yangın İtfaiye ekiplerinin müdahalesi ile kontrol altına alındı. Yine Haydarpaşa Garının kulesine vinç devrilmesi nedeniyle çıkan yangın söndürüldü. Yaralanan bir vatandaş vincin altından çıkartılarak hastaneye kaldırıldı. Şişli İlçesi Pangaltı semtinde bulunan Ermeni mezarlığının duvarı çökmesi sonucunda 2 vatandaş yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.
Yağışla birlikte alarma geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye, İSKİ, Yol Bakım, İSTAÇ, Park Bahçeler, Zabıta, AFAD ve Karayolları ekipleri su baskını ve göllenmelere müdahale etti.