İBB'de Küfür Krizi Yargıya İntikal Ediyor: Tenhada Özür Olmaz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun meclis kürsüsünden küfrettiği öne sürülen AK Partili meclis üyesi Mehmet Akif Aşıkkutlu, İmamoğlu ile ilgili suç duyurusu yapıp 3 kuruşluk tazminat davası açacağını belirtti. Aşıkkutlu, "Tenhada özür olmaz" şeklinde konuştu.

İBB'de Küfür Krizi Yargıya İntikal Ediyor: Tenhada Özür Olmaz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin şubat ayı görüşmesinin ilk oturumundaa, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ettiği öne sürülen küfür damga vurdu. İmamoğlu’nun etrafına, "Bir anda boş bulundum. Kayak tatilim üzerinden bana operasyon çekiliyor" şeklinde anlattığı aktarılan hadise, AK Parti grubu ile İmamoğlu'nun arasında gerginlik yarattı.

Küfürün muhatabı olduğu öne sürülen AK Partili İBB Meclis Üyesi Aşıkkutlu, "Tevfik Göksu, Esenler’deki kentsel dönüşümle ilgili konuşurken, 'Depremle ilgili ne yaptınız' diye sordu. Ben de bunun üzerine 'Kayak yaptılar' dedim, 'Kayak nasıldı' diye bir ifadem olmadı" şeklinde konuştu.

MAKAMINDA ÖZÜR DİLEDİ

Aşıkkutlu'dan gelen açıklamada şu şekildeydi:

"Hukuki olarak süreci idame ettireceğiz. Suç duyurusu yapacağım. Hemşerimiz tarafından böyle bir hakarete maruz kaldık. Ben küfrü duymadım ama yandaki divan katibi arkadaşımız duydu. Sonra kendisi de söylediği beyanı tasdik etti. Başkan, meclis bitiminde geldi, ‘5 dakika konuşabilir miyiz?’ diyerek beni makamına davet etti. Ben de ‘Uygundur’ diyerek gittim. O sözün bir anda ağzından çıktığını, üzgün olduğunu söyleyip özür diledi. Ben de kameralar önünde işlenmiş eylemin özrünün tenhada olmayacağını, meclis önünde hem şahsımdan hem meclisten özür dilemesi gerektiğini söyledim. Üzgün olduğunu beyan ediyordu, o ruh halini de tarafımıza yansıttı. İçerden üzgün olup olmadığını Allah bilir tabii."

İKİ DEFA KÜFRETTİ

Mecliste İmamoğlu’nun sol tarafında oturan İBB ve Sultangazi Meclis Üyesi, Divan Katibi Onur Uygun olanları şu şekilde anlattı:

"Tevfik Göksu İBB Başkanı’na ‘Deprem için ne yaptınız?” sorusunu yöneltince, meclis üyemiz ‘Başkanımız kayak yaptı’ dedi. İmamoğlu o malum küfrü söyledi. Bir arkadaştan daha ‘kayak’ sesi geldi. İmamoğlu aynı küfrü tekrar söyledi. ‘Başkanım, yaptığınız ayıp değil mi’ dedim. Bana, ‘Haddini bil... Sen kimsin, ne karışıyorsun? Kayakla ilgili kim söylüyorsa, küfürlerim onlar için de geçerli’ dedi. ‘Terbiyesizlik yapıyorsunuz’ dedim. Küfür nedeniyle meclis üyesi arkadaşım dava açacak, ben de şahit olacağım."

İBB AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu da "Makyaj dökülüyor. İstanbul’un edebi ve adabına yakışmadı. Başkana yakışmadı. İnsanlar ya inandıklarını söylerler ya da rol yaparlar" şeklinde konuştu.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz