İBB Meclis Toplantısı Öncesi Protesto

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)' nin ayrı firmalarında çalışırken işten çıkarıldıklarını ifade eden hemen hemen 20 kişilik topluluk eylem yaptı.

İBB Meclis Toplantısı Öncesi Protesto

İBB Meclis Toplantısı Öncesi Protesto

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nin Eylül ayı toplantılarının birinci günü öncesi Yenikapı'da yer alan Avrasya Gösteri Merkezi önüne gelen topluluk, ellerindeki döviz ile prostesto yaptı.

Topluluk sloganlarla seslerini İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri'ne seslerini duyurmak için uğraştılar. İBB'den haksız bir şekilde işten çıkartıldıklarını ifade eden topluluk, Ankara'ya giderek Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi önünde de prostesto yapacaklarını dile getirdi.

'HİÇBİR GEREKÇE GÖSTERMEDEN BİZİ KAPI DIŞARI BIRAKTILAR'

Serkan Kutluatan, 'İBB'nin iştiraklerinden Spor İstanbul'da çalışmaktaydım. Bir Cuma günü bizi insan kaynaklarına çağırdılar. Hiçbir sorgu sual olmadan önümüze bir kâğıt koydular. Bu kâğıdı imzalamamızı istediler. Bir gerekçe yok, bir iş disiplini yok ve ceza yoktu. Karşımızda muhatap olacak kimse de yoktu. İmzalayın dediler. Marmara Üniversitesi Spor Yöneticiliği mezunuyum. 12 yıldır çalıştığım şirketten kendi bölümümle alakalı elimizden geldiği kadar İstanbul halkına hizmet etmeye çalışıyorduk. Ama gelen vatandaş, gelen şahıs, Sayın İmamoğlu, Sayın Kılıçdaroğlu... sözde bunlar gelmeden önce çalışan insanların liyakat sahibi insanlar ile alakalı haksız bir müdahalede bulunmayacağız demişlerdi. Hiçbir gerekçe göstermeden bizi kapı dışarı bıraktılar. Namus sözü dediler, şeref sözü dediler. Onları Allah'a havale ediyorum' diye konuştu.

'AHLAK İYİ NİYET KURALLARINA AYKIRILIK'

Hatice Fındık da, '3 yıldır BELTUR'da çalışıyordum. Boğaziçi personeliyim. Benim ki tamamen kasıt. Bana yapılmış bir kasıt. Eğer ki adaletli ve haklı olsalardı beni çıkardıkları zaman 3 kişi aynı anda çıkarmaları gerekiyordu. Eğer iki kişi içeride ise ve ben dışarıda ise bu işte çok ciddi bir kasıt vardır. Bana gösterilen sebep, 25-2 maddesi. Ahlaklı iyi niyet kurallarına aykırılık' şeklinde konuştu.

'AHLAKSIZ BİR MADDEDEN İŞTEN ÇIKARTILDIM'

Dilek Deliaslan da, şu ifadeleri kullandı:

'Ben BELTUR Boğaziçi personeliyim. Ben bir garson arkadaştan şikâyetçi oldum. Bir kadın olarak. Kadının beyanı esastır. Garson arkadaşın yeri değiştiriliyor ve bana hiçbir bilgi verilmeden işten çıkartılıyorum. Bana amirimin dediği,' Dul bir kadınsın, bunu hak edersin' oldu. Ben dul bir kadınsam, ahlaksız bir kadın değilim. Tek derdim 2 tane çocuğuma ekmek parası kazanmak. Temizlik işi yapıyorum. Ben iş kazası da geçirdim. Başka bir yerde çalıştırdılar. Sonra tehdit ettiler. Burada çalışıp iş kazası söylediğini açıklarsan seni işten attırırız dediler. Ben de işte temizlik yaparken düştüğümü söyledim. Sonra da geçen hafta Cuma günü ahlaksız bir maddeden işten çıkartıldım.'

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR