REİS-İ CUMHUR ERDOĞAN'IN ONAYININ ARDINDAN AÇIKLANACAK


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saat 18.00'de Şura üyelerine Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yemek verecek. Şura'da alınan kararların, Erdoğan'ın onayına sunulmasınıdan sonra kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor.

ORGENERAL HULUSİ AKAR GÖREVİNİ SÜRDÜRECEK


YAŞ kararları beklenirken Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın göreve devam edeceği bilgisine ulaşıldı.

BEKLENEN ATAMALAR


Orgeneral Hasan Küçükyüz'ün Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na

Koramiral Adnan Özbal'ın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na

Orgeneral Yaşar Güler'in Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanması bekleniyor.

YILDIRIM'DAN TERÖR AÇIKLAMASI

Daha evvel tamamen gizli bir biçimde gerçekleştirilen toplantı bu yıl değişik bir duruma sahne oldu. Binali Yıldırım'ın YAŞ'ın açılışında yaptığı konuşma basına servis edildi.

TERÖR ÖRGÜTÜYLE MÜCADELEDE ÜST DÜZEY BAŞARI

Başbakan konuşmasında şu ifadeleri kullandı; "Bölücü terör örgütü ile mücadele, bilhassa son bir senede çok başarılı bir biçimde devam edilmektedir. Özellikle geçtiğimiz sene ağustos başında karar verdiğimiz taarruz hedefli mücadele stratejisi ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile diğer güvenlik güçlerimizin tam bir koordinasyon içerisinde çalışmaları, beklenen neticeyi vermiş ve bölücü terör örgütü ile mücadelede çok anlamlı bir düzeye gelinmiştir.

"GÜNEY SINIRLARIMIZ BÜYÜK TEHDİT"

Güney hududtlarımızdaki ülkelerde var olan olan istikrarsızlık, otorite boşluğu ve iç savaş, terörle mücadelemizin önündeki en büyük engeldir. Güvenlik esaslı mücadele sürerken aynı esnada ekonomik sosyal rehabilitasyon projelerinin hayata geçirilmesi de hayati öneme sahiptir.

"YENİ SİSTEM İSTİKRARI TEMİNAT ALTINA ALDI"

Anayasa değişikliğiyle 94 senelik yönetim geleneğimizde köklü bir değişikliğe gidilmiştir. Parlamenter sistemden cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş olarak nitelendirebileceğimiz bu değişiklik, ülkemizin önümüzdeki senelerini istikrar ve güven açısından güvence altına alacaktır. Yeni sistem üniter yapıyı daha da tahkim etmiş, sürekli iktidar, kalıcı istikrarı garanti altına almıştır. Bu değişik ülkemizin bulunduğu zor coğrafyada karşılaşabileceği kritik iç ve dış gelişmelere karşı koyabilmek için çok önemli bir imkan sağlamıştır."