Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Süleyman Şah Türbesi'ni ziyaret ederek, bölgede inceleme ve denetleme yaptı.

Orgeneral Akar, Dergah Camisi'nde kıldığı bayram namazından sonra vatandaşlarla bayramlaştı. Akar, daha sonra Süleyman Şah Türbesi'ni ziyaret etti.
Burada dua eden ve askeri personel ile bayramlaşan Akar, askerlerle tokalaşarak bayram hediyesi dağıttı.

Akar, sınır nöbeti tutan bir askerden türbenin karşısındaki bölge hakkında bilgi aldı. Askere, sınırın karşısındaki terör örgütü YPG'nin kontrolündeki bölgede kaç terörist olduğunu soran Akar, "Şu anda 5 kişi gözetleme yapıyor. Daha evvel daha kalabalıklardı, 20 kişi bulunuyordu. Güneybatı istikametindeki Kobani'ye doğru gidiyorlar, değişim yapıyorlar." karşılığını aldı.

TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLILIK VURGUSU


Orgeneral Akar, Süleyman Şah Türbesi'nden sonra 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı'na gitti.

Askerlerle bayramlaşan Akar, buradaki konuşmasında Türk Silahlı Kuvvetleri olarak vatanın birlik ve bütünlüğü adına gereken her türlü önlemin alındığını, teröristle mücadelenin büyük bir kahramanlık ve fedakarlıkla sürdürüldüğünü aktardı. Orgeneral Akar, başta PKK/PYD/YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere son terörist etkisiz hale getiriline dek mücadeleye gece gündüz, yaz kış demeden azim ve kararlılıkla devam edileceğini dile getirdi.

"MALATYA'DAKİ EN BÜYÜK TÜRK KİM? SORUSU"


Orgeneral Akar, bölgedeki birlikleri denetimi sırasında  tank içerisinde nöbet tutan bir askerle de sohbet etti. Akar, yeni doğmuş bir bebeği olduğunu anlatan askere, "Gözün aydın. Gece uyutmuyor değil mi? 'Nöbetim var' diye evden kaçıyorsun." esprisini yaptı.

Malatyalı olduğunu öğrendiği askere "Malatya'daki en büyük Türk kim?" diye soran Akar, "İsmet İnönü" karşılığını aldı. Bunun üzerinde askere Malatya'daki ikinci büyük Türk'ün kim olduğunu soran Akar'a asker "Turgut Özal" olduğunu söyledi.

Asker, Malatya'daki üçüncü büyük Türk'ün de Battal Gazi olduğunu ifade etti. "Peki dördüncüsü kim?" diyen Akar, askerden yanıt alamayınca, 2. Ordu Komutanı Korgeneral Metin Temel olduğunu aktardı.

Akar, daha sonra "Entegre Sınır Güvenliği Sistemi"ne dair bilgi aldı.