Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ertem, ABD'de süren davanın ekonomiye etkisi hakkında, "En kötü senaryoda bile Türkiye ekonomisine sorun yaratacağını zannetmiyorum. Bankacılık sektöründe sistemik bir risk söz konusu değil" açıklamasında bulundu.

ABD'de süren davaya yönelik açıklama yapan Ertem, "Dava hakkında tüm spekülatif haberlerin kötü senaryoların gerek kur gerek faiz tarafında fiyatlandığını düşünüyorum. En kötü senaryoda bile Türkiye ekonomisine sorun yaratacağını zannetmiyorum. Bankacılık sektöründe sistemik bir risk söz konusu değil" dedi.

MÜDAHALE GEREKİRSE EDİLİR

Kur tarafında dalgalanmalar olmasının doğal olduğunu ifade eden Ertem şunları söyledi: "Bundan sonra kurda çok olumsuz gelişme beklemiyorum. Kurdaki fazla oynaklık Merkez Bankası'nın enflasyon beklentilerini bozucu yönde gelişiyorsa Merkez Bankası faiz tarafında gerekirse müdahale eder. Para Politikası Kurulu toplantısı dışında da inisiyatif kullanabiliyor. Merkez Bankası geç likidite penceresini yukarı çekebilir, burada düzenleme yapabilir. TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerinde Merkez Bankası'nın zarar edeceği eleştirileri doğru değil, göreceksiniz kârlı duruma geçecek."

Ertem, ithalattaki yükselmenin kurun da etkisiyle ilerleyen dönemde yavaşlayacağını, bunun dış ticarette ve cari dengede toparlanma olarak yansıyacağını belirtti.