Hükümetin, uzun bir süredir üzerinde durduğu Kanun Hükmünde Kararname'ye (KHK) son düzen verildi. Kısa bir süre içinde yayımlanacak olan KHK'daki en önemli detaylardan biri de Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine ilişkin yeni paket olacak. Terörle mücadelenin ekonomik ayağı niteliğindeki bu çalışmalar KHK'dan sonra Bakanlar Kurulu kararı ile hızla hayata sunulacak. Pakette bölgenin üretim üssü haline getirip 100 binden fazla insana iş kapısı açacak programa yönelik düzenlemeler de bulunuyor. Bölgeye yatırım yapanlara halen bilinen teşviklerin yanı sıra enerji ve finans maliyet desteği de sağlanacak.

Programa Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 23 il eklenecek. Teşvik desteklerinden tüm iller aynı oranda faydalanacak. 23 ilin tamamı teşviklerde kaçıncı bölgede olduğuna bakılmaksızın 6'ncı bölge olarak kabul edilecek. İller, 6'ncı bölgeye sağlanan tüm teşvik imkânlarından aynı şekilde yararlanacak.

Bölgede kendi fabrikasını kurana kredi maliyet desteği verilecek Kullanılan kredinin maliyetinin bir kısmını ya da tamamını devlet kendisi üstlenecek. Daha önce fabrikayı devletin yapıp yatırımcıya vermesi gündeme gelmişti ancak bundan geri dönüldü.
Bölgede halen imalat sektöründe görev yapan 130 bin kişi bulunuyor. Yeni teşvik sistemiyle en az 100 bin yeni istihdam sağlanacak. Hedefe ulaşıldığında bölgenin işsizlik sorunu da büyük oranda halledilmiş olacak.

Terörün ortadan kalkması ile beraber İran gibi ülkelerden bölgeye çok sayıda turistler gelmeye başladı. Bu doğrultuda turizm potansiyeli de artış gösterecek