Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş,"İdam ile ilgili mesele TBMM'ye gelir ve eğer gerekli desteği alırsa yasalaşma sürecinde adımlar atılır. Ama şu aşamada idam konusu TBMM'nin gündeminde değildir" dedi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklamalarda bulundu. Musul operasyonu ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, "Birçok ülke için koalisyonun içerisinde yer almış olsalar dahi Suriye'deki mesele, Irak'taki mesele ta uzaklardaki bir meseledir. Bizim için ise Suriye'nin her sokağındaki gelişme, her mahallesindeki gelişme, Irak'ın her mahallesindeki gelişme Türkiye'yi birinci derecede etkileyen, bize ait bir gelişmedir. Hiçbir şey olmasa 3 milyon mülteciye zaten şuan da ev sahibi yapan bir ülkeyiz. Musul'da işlerin ters gittiğini düşünün. Musul'da çok sayıda insanın şehri terk edip kaçmak zorunda kaldığını düşünün. Nereye gelecekler? Gelecekleri yer Türkiye'dir. Birkaç tane mülteci geldiği zaman etekleri tutuşan Avrupa ülkelerinin bu konuya bu kadar uzaktan seyirci kalmaları son derece normaldir. Ama Türkiye'nin başta mülteciler meselesi olmak üzere sadece mülteciler meselesi de değil, terör meselesi üzerinden de birinci derecede bölgedeki gelişmelerden de ilgisi olduğu açıktır. Musul'dan kaçacak olan DAEŞ militanlarının yine gidecekleri yer İtalya'nın Milano kenti değildir. Onlar bir yolunu bulup Türkiye'yi tehdit etmeye çalışacaklar. Musul operasyonunda kuyruğu sıkışanların DAEŞ örgütlerinin ilk yapacağı şey Türkiye'de terör eylemlerini artırmaktır. Daha dün üç tane polisimizi şehit verdik. Çok ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Herkesin samimi ve açık olması lazım. Türkiye hem muhtemel göç dalgaları üzerinden hem muhtemel yeni terör dalgaları üzerinden birinci derecede etkilenecek olan bir ülkedir. Dolayısıyla bu kadar açık bir şekilde etkilenme ihtimali olan soruna en yakın şekilde ilgiyi de gösterecektir. Bunun için hiç kimse niye Türkiye bu kadar bu meseleyle ilgileniyor diye bir soru dahi sormaması lazım. B planlarımıza gelince, evet B ve C planlarımız var ama bunları da ortalık yerde konuşacak değiliz. Şii milisler, Sünni milisler lafını kullandıkça bu bölgede operasyon yapmak isteyenlerin ekmeklerine yağ süreriz. Evet, Haşdi Şabi adı altında bir milis grubu vardır. Bu grup şuan da operasyonun içerisinde değildir. Irak'ın resmi ordusu operasyonun içerisinde ama şuanda da Peşmerge sahada ön kuvvet olduğu için Irak ordusu da beklemededir. Türkiye'nin kırmızı çizgilerinden birisi budur. Musul'un bütün dengeleri değiştirecek olan birtakım başka milislerin yani o şehre ait olmayan dışarıdan bir takım unsurların getirilip Musul'a konulması, bu ister Haşdi Şabi olur, ister PYD, YPG olur, getirilip oraya konulması Musul'daki dengeyi bozduğu gibi Musul'da bundan sonra ortaya çıkacak, DAEŞ sonrasında ortaya çıkacak bir çözüm anlayışını da son derece baltalayacaktır. Bizim hassasiyetimiz burasıdır" diye konuştu.

"ŞU ANA KADAR TÜRKİYE'NİN GENEL ÇERÇEVESİNDE UYGUN DEVAM EDİYOR"

Bir gazetecinin "Türkiye'nin Musul operasyonunda olmamasının ne gibi sakıncaları var?"sorusu üzerine Kurtulmuş şu cevabı verdi:

"Türkiye, Kuzey Irak yönetimi ile çok ciddi yakın ilişkiler içerisinde. Bu süreçte özellikle Musul'a ilişkin hassasiyetleri birlikte kontrol ediyoruz. Ortak noktalarda olduğumuzu ifade edeyim. Yine Türkiye'nin eğitmiş olduğu silahlı güçlerin de Peşmerge unsurları ile birlikte harekata katıldığını başında da söyledim. Bu anlamda Türkiye kendi kırmızı çizgilerini koruyor, ısrarla Musul'un bir örgütten kurtarılırken başka bir örgütün eline teslim edilmesinin sakıncaları üzerinde duruyor. Herkes ile bu konuyu konuşuyoruz. Irak Merkezi Hükümeti de dahil olmak üzere. Belli bir noktaya gelindiğini görüyorum. Şuana kadar Türkiye'nin genel çerçevesini zorlayacak bir durumda devam etmiyor operasyon. Operasyon başladığı andan şu ana kadar Türkiye'nin genel çerçevesinde uygun devam ediyor. Ama biz olası beklemediğimiz gelişmeler karşısında da tedbirlerimizi almış olarak hazırlıklarımızı yapıyoruz."

"DOLAR EN KISA SÜRE İÇERİSİNDE NORMAL SEVİYESİNE GERİ GELECEKTİR"

Son günlerde dolardaki hareketlenmeye ilişkin kamuoyunun rahat olması gerektiğine dikkat çeken Kurtulmuş, "Burada kamuoyunun da rahat olması lazım. Dolardaki bu hareketlenmenin kalıcı olması için Türkiye ekonomisinin kalıcı bazı zafiyetlerinin ortaya çıkmış olması lazım. Bunun geçici olduğunu görüyoruz. Ümit ediyoruz ki en kısa zamanda normal dengesine oturur. Onun için çok endişe edecek bir durum yoktur. Türkiye ekonomisi bütün dengeleri sağlam bir şekilde hem 15 Temmuz'un ortaya çıkardığı sarsıntıyı atlatmıştır, hem de bölgedeki yaşanan bu kadar önemli krizlere rağmen Türk ekonomisinin genel dengelerinde en ufak bir sarsıntı söz konusu değildir. Dövizdeki dalgalanmanın konjonktürel olduğu ifade edeyim. En kısa süre içerisinde normal seviyesine geri geleceğini ümit diyoruz" açıklamasını yaptı.

Kamuya personel alımları ile ilgili Kurtulmuş, "Kamuya personel alımı bakımından şu anda bildiğiniz gibi kamuda ciddi bir takım arındırma süreci içerisindeyiz. FETÖ terör örgütü mensuplarından kamunun arındırılması ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Çalışma Bakanlığı 60 bin civarında yeni personelin 2017 yılı içerisinde alınacağı ile ilgili bir açıklama yaptı. Bazı bakanlıklar ihtiyaçlarını tespit ediyor. Bunların bir kısmı sözleşmeli olabilir, bir kısmı kadrolu olabilir. Kamuda asla kamuya hizmet edecek personel açığı asla olmayacaktır"değerlendirmesinde bulundu.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI MÜSTEŞARI BAĞDAT'A GİDİYOR

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarının Bağdat'a gitmesine yönelik de Kurtulmuş şu bilgileri verdi:

"Dışişleri Bakanlığı Müsteşarımızın Bağdat'a gitmesiyle ilgili dünden itibaren görüşmeler yapılıyor. Hava sahasının açılıp geçiş izni verilmesi ile ilgili geçiş izni sağlandı. Zannediyorum önümüzdeki saatlerde Dışişleri Müsteşarımız Bağdat'ta olacaktır. Bağdat hükümeti ile hem Musul konusu hem de diğer konular teferruatlı bir şekilde müzakere edilecektir. FETÖ ile mücadele konusu elimizde iki maddelik, üç maddelik bir anahtar var ve onu kullandığımız zaman bu işi tamamıyla kökten bitecek diye bir şey yok. 40 yıldır devletin içerisine sızmış, olabilecek her yere girmiş, kendisini uzun bir süre saklamış, gizlemeyi başarmış ve belki hala devletin kadroları içerisinde kripto bir vaziyette varlığını koruyan bir çeteden bahsediyoruz. 40 yıllık hazırlığı milletimiz 15 Temmuz'da bir gecede ters düz etti ama bunların pisliklerin temizlenmesi, devletten arındırılması uzun süre alacaktır. Ne gerekiyorsa o yapılacaktır. Bu örgütle mücadele etmek için, bunların devletten arındırılması için, Türkiye'ye bir zarar verecek noktada olmamaları için ne gerekiyorsa yapılacak. Kamuoyu çok büyük oranda yüzde 90'ların üstünde FETÖ'ye karşı verilen bu mücadelede destek veriyor. Türkiye Cumhuriyeti devletini bunlardan arındıracağız."

"İDAM TBMM'NİN GÜNDEMİNDE DEĞİLDİR"

İdam konusunda hükümetin bir çalışmasının olup olmadığı ile ilgili Kurtulmuş, "Böyle bir beklenti var ama idam konusu Sayın Cumhurbaşkanımız da açıkladı. İdam konusunun yolu sokakta tartışmak değildir. İdam ile ilgili mesele TBMM'ye gelir ve eğer gerekli desteği alırsa yasalaşma sürecinde adımlar atılır. Ama şu aşamada idam konusu TBMM'nin gündeminde değildir. Gelirse yolu belli, nasıl olacağı belli. Şu anda böyle bir mesele hükümetin ve parlamentonun da gündeminde değil. Ama kamuoyunda böyle bir baskı var. Siyaset kamuoyu beklentisi göz ardı ederek yapılmaz. Şu anda da atılmış ya da atılmaya hazırlık halinde olduğumuz bir adımın olmadığını ifade edeyim" açıklamasında bulundu.

"ESAS FORMÜL BAŞKANLIK SİSTEMİDİR"

Bir basın mensubunun "Başkanlık sisteminde bir A, B, C planı var mı?" sorusu üzerine Kurtulmuş şu yanıtı verdi:

"Şimdi tabi bizim görüşümüz belli. Diğer siyasi partilerin görüşlerinin de ortaya çıkması lazım. Bugünkü Sayın Bahçeli ile Sayın Başbakanın yapacağı görüşme belki bu çerçevede önemlidir. Nihayetinde siyaset imkanlar meselesidir. Tek başına AK Parti'nin bir anayasa değişikliği yapmasının imkanı yok. Hatta bunu kamuoyuna götürecek bir çoğunluğumuzda yok. Dolayısıyla başkanlık sistemindeki görüşümüzün diğer partilerle paylaşılarak belli bir noktaya gelmesini sağlayacağız. Bizim tercihimiz, önceliğimiz, birinci hedefimiz bir başkanlık sistemidir. Esas formül başkanlık sistemidir."

PRHAN BUYRUK'UN İSRAİL'DE GÖZALTINA ALINMASI

Kurtulmuş, turistik gezi için gittiği Kudüs'te İsrail askerleri tarafından gözaltına alınan Orhan Buyruk'un son durumu hakkında şu bilgileri verdi:

"Orhan Bey'in gözaltına alındığı andan itibaren Dışişleri Bakanlığı olarak hükümet olarak meseleyi çok yakinen takip ediyoruz. Sivil bir vatandaşımız turistik bir gezi için Kudüs'e ziyaret yaparken hemen ertesi gün gözaltına alınmış ve 19 gündür de gözaltındadır. Zannediyorum bu ayın 19'unda mahkemesi var. Her safhada meseleyi takip ediyoruz. Bu anlamda temaslar yapılmıştır. Ümit ediyorum ki 19'unda yapılacak olan mahkemede serbest bırakılması mümkün olur."