Hazine Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç, bireysel emeklilik sisteminde işveren katkısı ve 18 yaş altı otomatik katılım meselelerinin rafa kalkmadığını hangi düzenlemeleri yönetmelik hangilerini ise kanun yoluyla yapabileceklerini değerlendirdiklerini, küçük dokunuşları kısa sürede gerçekleştireceğini ifade etti.

Ahmet Genç, Türkiye Finans Forumu’nda yaptığı açıklamalarda, sigortacılık sektörü hakkında son gelişmeler ile ilgili konuşarak, bireysel emeklilik sektöründen kendilerine ağırlığın tanıtım ayağında olduğu bir rapor geldiğini belirtti.

Bireysel emeklilik sistemi (BES) hakkında önemli açıklamalarda bulunan Hazine Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç, “BES’te otomatik katılım için işveren katkısı gibi talepler mevcut. Rafa kalkmadı. Şöyle bir değerlendirme oldu hangilerini kanun, hangilerini yönetmelik ile yapabiliriz oldu. Meclisin gündemi oldukça yoğun. Bu konu Başbakan Yardımcımız ile üzerinde duruldu. Kolay yapılabilenleri ayırın denildi. 18 yaş meselesi kanun gerektiriyor. Rafa kalkmadı ama kanun gerekiyor" şeklinde konuştu.

Diğer yandan, 9 milyona yakın emeklinin ocak ayında alacağı zam fiyatları belli oldu. Senenin sonuna yaklaşılırken, emekliler gözünü zam ayı olan Ocak'a çevirdi. Enflasyona endeksli zam alan SSK ve Bağ- Kur emeklileri, meraklı bekleyiş içerisine girdi.

Emeklilerin zam oranını, 2017'nin ikinci 6 aylık dönemindeki enflasyon belirleyecek. Bunun 5 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon ise belli oldu. Geriye sadece tek bir veri, Aralık enflasyonu kaldı. 3 Ocak'ta da bu veri açıklanacak, emeklilerin kesin zam oranı ortaya çıkacak. 5 aylık enflasyona göre zam yüzde 4.97. Bu oranla maaşlarda 210 liraya varan artış olacak.

5 aylık enflasyona göre, yani Temmuz- Kasım enflasyonuna göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 4.97 görünüyor. Aralık enflasyonuna göre bu oran artacak ya da azalacak. Emeklilerin ellerine geçecek yeni maaşları hakkında şimdiden fikir sahibi olabilmesi için yüzde 4.97'lik artışa göre bir hesaplama yapıldı.