Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş ziyareti öncesi havalimanında gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Binali Yıldırım asgari ücret müzakereleri ile ilgili olarak, "En iyi şartlardan ne gerekiyorsa bu rakam üzerinde mutabakata ulaşılacak. Hükümetimiz senelerden beri çalışanımıza asla enflasyonun altında bir ücret ödememiştir. Bu sefer de aynı şekilde makul olan, ülkenin şartlarını da dikkate alarak en uygun şekilde sonuçlandıracak." açıklamasını yaptı.

Başbakan Yıldırım, ‘Taşeronların devlette daimi kadroya alınmasına dair çalışmaların bitmesine az kaldı. Biz henüz daha içeriği nedir, kimler vardır, böyle bir açıklama yapmadık. Birkaç gün sonra mesele net olarak ortaya çıkacaktır. Onun için şu anda söylenenlere itibar etmeyin." dedi.

ASGARİ ÜCRET İÇİN TALEP EDİLEN İLK RAKAM

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin 2018 yılında net bin 893 lira olmasını talep ettiklerini açıkladı. Öte yandan Maliye Bakanlığı'ndan da bir açıklama yapıldı.

Maliye Bakanlığı, vergiler dolayısıyla senenin son aylarında asgari ücretin 1404 lira altına inmesinin telafisi hakkında bir tebliğ yayınladı. Buna göre aradaki tutar çalışanların asgari geçim indirimine ayrıca ilave edilecek. Geçen günlerde Meclis'te kabul edilen torba yasa ile asgari ücretin 1404 lira altına düşmesi problemine Asgari Geçim İndirimi (AGİ) ile çözüm getirilmişti. Maliye Bakanlığı da düşüşün asgari geçim indirimi yoluyla telafisine ilişkin olarak yapılan yasal düzenlemenin uygulama esaslarını çizdi.

Resmi gazete'nin bugünkü sayısında yer alan gelir vergisi genel tebliğine göre, 2017 senesi Ocak ayında ilişkin ödenen net ücretin altında kalanlara, bu tutar ile 2017 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarına yönelik olarak aylık hesaplanan net ücreti arasındaki fark tutar, ücretlinin asgari geçim indirimine ayrıca eklenecek.