HSYK beş hakim ve savcının göreve iadesine karar verirken, iki hakim ve savcının talebini reddetti. Göreve iade edilen dört hakim ve savcının ADSL hatlarının şifrelerinin kırılarak, ByLock isimli şifreli haberleşme programının indirildiği ve kullanıldığı ortaya çıktı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun göreve iade taleplerine ilişkin kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Karara göre, 29 Mart'ta toplanan HSYK Genel Kurulu, meslekten çıkarma kararlarına karşı yeniden inceleme talebinde bulunan dört hakim ile üç cumhuriyet savcısının soruşturma dosyasında yer alan bilgi ve belgeler ile delilleri yeniden inceledi.

Yapılan değerlendirme sonucu yeniden inceleme dilekçeleri kabul edilen Hakim Serkan Özgüngör, Bölge Adliye Mahkemesi Üyesi Atilla Han, Cumhuriyet Savcısı Oğuzhan Sarıhan, Cumhuriyet Savcısı Ümit Kayrak ve Hakim Ümmügülsüm Eker hakkında verilen meslekten ihraç etme kararlarının kaldırılarak görevlerine iadesine hükmedildi.

Yapılan inceleme sonucunda Hakimler Özgüngör, Han ve Savcılar Sarıhan ile Kayrak'ın ADLS hattının şifrelerinin başkaları tarafından kırılarak, ByLock isimli şifreli haberleşme programının indirilerek kullanıldığı tespit edildi. HSYK Genel Kurulu, Hakim Ramazan Saluk ve Cumhuriyet Savcısı Orhan Arslan'ın yeniden inceleme isteklerinin ise reddine karar verdi.

Kaynak: Sabah