Yüksekova Yeni Mahalle'de bulunan 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'nden 3 gün önce kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce doktorların masasından 3 bilgisayar çalındı. Binlerce hastanın bilgisinin bulunduğu bilgisayarlar çalınınca, sağlık hizmetleri durma noktasına geldi. Özellikel çocukların aşılarının yapılamadığı ve takip edilen hastaların bigilerine ulaşamayan sağlık personelinin eli kolu bağlandı. Bunu üzerine Aile Sağlığı Merkezi doktoru ve hemşireleri hırsızlara çağrıda bulunarak bilgisayarların geri getirilmesini istedi.

HURDACININ ÖNÜNE BIRAKTILAR

Olay sonrası sağlık merkezi büyük sıkıntı yaşarken ve bu sıkıntı haber olunca, hırsızlar 3 bilgisayarı sağlık merkezine 500 metre uzaklıktaki bir hurdacı dükkanının önüne bıraktı. Sabah işyerine gelen hurdacı 3 bilgisayarı görünce olaydan haberdar olduğu için sağlık merkezini aradı. Bilgisayarların bulunmasını kendilerini çok mutlu ettiğini belirten 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi Doktoru İsmet Turgut, "Bize bir telefon geldi. Gidip bilgisayarlarımızı aldık. Bilgisayarlarımızda bir eksik yok. Bilgileri kontrol ettik. Bu konuyu haber yapartırarak duyarlılık oluşturmak istemiştik. Bunda başarılı olduk. Bunu çalan insanlar çaldıkları şeylerde biraz hatalı oldular. Çünkü kendi mallarını, kendi bilgilerini çaldılar. Ancak bilgisayarlarımız geri geldi. Bilgisayarlarımızı geri getirenlere teşekkür ediyoruz" dedi.

Sağlık merkezinde yeniden hizmet verilmeye başlanırken, polis sağlık merkezine gelerek inceleme yaptı.

AŞIDA BİLE SIKINTI ÇIKMIŞTI

Olay nedeniyle hasta ve hasta yakınları mağdur olmuştu. Vatandaşlardan Hemail Özdemir, "Bu sağlık merkezi hepimizin. Bu nedenle çalınan bilgisayarlar hepimizi mağdur etti. Yaklaşık 30 dakikadır burada bekliyorum. Bilgilerimizin kayıtlı olduğu bilgisayarlar çalındığı için derdimizi doktorlarımıza anlatamıyoruz. Allah bunu kabul etmesin" demişti.

AŞI TARİHLERİ KAYITLIYDI

Mizgin Derinsu ise bir yaşındaki çocuğunun aşısını yaptırmak için sağlık merkezine geldiğini ancak tüm bilgilerin çalınan bilgisayarlarda olduğunu ifade etmiş, "Çocuğumun aşı ve muayene tarihleri o bilgisayarlarda kayıtlıydı. Şimdi ne aşı yapılabiliyor ne de muayene. Ne yapacağımızı bilmiyoruz" diye konuşmuştu.

Sağlık merkezinde çalışan hemşire Hülya Gökler de bilgisayarlarının çalınması nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını söylemişti.