Hıdırellez'i Mezarlıkta Sofra Kurarak Kutladılar

6 Mayıs'ta kutlanan Hıdırellez'i bazı vatandaşlar yakınlarının mezarı başında kutladılar. Getirdikleri yiyecekleri mezarlığa sofra kurarak yediler.

Hıdırellez'i Mezarlıkta Sofra Kurarak Kutladılar

İzmir Bayraklı Belediyesi'nin sınırları içerisinde yer alan ve son yasayla köy statüsünden mahalleye dönüştürülen Doğançay'da oturanlar 5 Mayıs akşamı Hıdırıllez'i ateş üzerinden atlayıp kutluyor. Vatandaşlar 6 Mayıs'ta ise ilginç bir geleneği sürdürüyor. Vatandaşlar evlerinde hazırladıkları yiyecekleri yanlarına alarak köy mezarlarında yatan eş, dost ve akrabalarının mezarlarını ziyaret ediyor. Ardından yanlarında getirdikleri yiyecekleri yiyerek, içeceklerini tüketiyor. Mezar ziyareti yapan vatandaşlar, çoğu zaman kaybettikleri yakınlarının sevdiği yiyecekleri tercih ediyor.

ESKİ BİR GELENEK 

Doğançay sakinlerinden Ayten Sel, bu geleneği atalarından gördüklerini ve devam ettirdiklerini belirterek, "Babam babasından görmüş. Dedem de kendi babasından görmüş. Her 6 Mayıs'ta ölmüşlerimiz için mevlit okunur. 6 Mayıs öncesi evde hazırlık yaparız. Sonra mezarlığa gelip bunları yer, içeriz. Sadece kendimiz tüketmeyiz. Buraya gelenlere ikram ederiz. Bu bizim geleneğimiz" dedi. Fatma Güneş ise "İki kızımı erken yaşta kaybettim. 6 Mayıs onların ölüm yıl dönümüymüş gibi hep buraya gelirim. Biz büyüklerimizden böyle gördük" diye konuştu.

Yorum Yaz