Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamada, başta Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ olmak üzere bazı eski askerlerin TSK’nın yeniden yapılanmasına yönelik eleştirilerine cevap verdi. “Gerek İlker Paşa'nın gerek Edip Paşa'nın askeri liselerin kapatılmasını doğru bulmadıklarına dair yaptıkları açıklamayı ben doğru bulmuyorum” diyen Cumhurbaşkanı, “Kusura bakmasınlar da şu anda bu darbeyi yapanlar kimler? Askeri liselerden gelenler değil mi? Oralardan mezun olanlar değil mi? Silme oradan geldiler, silme. Biraz gerçekçi olalım. Hulusi Paşa düz lise mezunu. Necdet Özel Paşa düz liseden geldi. Demek ki oluyormuş. Tek tipçilikten bir çıkalım” dedi.

SUBAYLARA EŞİTLİK GELECEK

Erdoğan, FETÖ’nün kurmay subaylığa önem verdiğini, çünkü yönetimin bu yapıda olduğunu da ifade ederek, “Hükümetimizin bu OHAL'de KHK ile aldığı hani şu sınıf subayı-kurmay subay ayrımını kaldırması var ya, bundan sonra hiç olmayacak da tabii belli bir süre sonra tamamen kalkacak ortadan. Performansa göre göreve gelinecek” şeklinde konuştu.

MAĞDURLARA ÖZEL ÇALIŞMA

FETÖ’nün mağdur ettiği insanlarla ilgili çalışma yapıldığını da ifade eden Cumhurbaşkanı, “Bu konularla alakalı hükümetimizin, yani geriye kabul gibi bir çalışmasının olacağını arkadaşlardan duyduk. Üzerinde çalışılıyor. Özellikle silahlı kuvvetlerle ilgili bir çalışma var” dedi.

Karabağ'a çözüm grubu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu konuya Azerbaycan olumlu baktığı gibi, Rusya da olumlu baktığını söyledi. Zira ilk üçlü mekanizma Rusya-Azerbaycan-İran arasında vardı. Nitekim bu üçlü zirve orada toplandı. Şimdi biz de dedik ki Türkiye-Rusya-Azerbaycan üçlü mekanizmasını kuralım. Bu konuyla ilgili Dışişleri Bakanımız Azerbaycan Dışişleri Bakanı ile konuştu. Biz de Sayın Putin ile de bunu konuştuk mutabık kaldık” dedi. Ortada bir Karabağ sorunu olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Sadece üç ülke Azerbaycan'ın dışında bu işin içerisindeydi. Onlar da işte Rusya, Fransa ve Amerika. Ama yaklaşık belki 23-24 sene oldu hala bu işi çözmediler veya çözmek istemediler, bu iş çok uzadı. Ama şimdi bazı gelişmeler var. Sayın Putin bu konuda çok işin üzerine üzerine gidiyor, Sayın Aliyev de bana bunu anlattı. Temennim odur ki yani daha önce sözü edilen beş reyonun açılması noktasında, eğer açılırsa ki bu konuda zannediyorum oradaki sorun ciddi manada bir rahatlama süreci içine girecektir” şeklinde konuştu.

Suriye için 3’lü heyet

Suriye krizinin çözümü için atılacak adımları da açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Rusya’ya istihbarat, asker ve diplomat kimlikli 3 kişiyi heyet olarak göndereceğini ifade etti. Rusya’nın da benzer bir heyeti kuracağını ve görüşmelerin bugün başlayacağını belirten Cumhurbaşkanı, “Ona göre de Suriye ile ilgili sürecin hazırlıklarını arkadaşlarımız belli bir noktaya getirmiş olacaklar” dedi.

İKİNCİ HAMLE MOSKOVA GÖRÜŞMESİNDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’de iki ülkenin pozisyonu değişecek mi sorusuna, “Konuşmamızı görüşmemizi uzun uzadıya baş başa yaptık Sayın Putin ile. Heyetimiz hemen Moskova’ya gidecek, Moskova'dan sonra ikinci bir hamle olacak, bu hamlenin boyutu orada çerçevesi çizilecek olan duruma bakarak oluşturulacak” cevabını verdi.

Temennimiz eski seviyeyi de aşmak

“Temennimiz Rusya ile 24 Kasım öncesine dönmek değil, ilişkilerimizi çok daha ileri noktaya taşımak! Benim de Sayın Putin’in de temennisi bu. 24 Kasım öncesinde koyduğumuz bir hedef vardı, malum 100 milyar dolar. Şimdi artık biz hesabımızı 100 milyar doları da aşma üzerine yapacağız. İlişkileri süratle toparlayacağız şimdi.”

Birlikte yatırım fonu kuruyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile ortak yatırım fonu kurulması kararı aldıklarını açıkladı. Karşılıklı ekonomik ve stratejik işbirliğinin artırılacağını açıklayan Erdoğan, “Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantısını aralık ayında San Petersburg’da, önümüzdeki yılın toplantısını da daha sonra belirleyeceğimiz bir tarihte yapmayı kararlaştırdık” dedi.

Akkuyu stratejik kapsamda

“Bu seyahatin önemli başlıklarından biri de, Akkuyu Nükleer Enerji Santralimizdi. Bu konuda bugüne kadar bürokratik sıkıntılar yaşadık. Başbakan ile görüştük ve bunu stratejik yatırımlar arasına almayı kararlaştırdık. Rusya’ya da bu kararımızı ilettik. Rakamsal olarak baktığın zaman 1 milyar doların üzerinde olması gerekiyor ki, bu da zaten 22 milyar doları bulacak bir yatırım.”

Türk Akımı için fifti fifti formülü

“Türk Akımı projesiyle alakalı olarak da kendilerine, “Herhangi bir sıkıntı yok, sadece kendi topraklarımızın üzerindeki yatırımı 50-50 yapalım” dedik. Bu konuda da bir sıkıntı yok gibi. Zaten bizim topraklarımıza gelene kadar denizin altından taşınacak. Bizim topraklara geldikten sonra da o kısmın da 50-50 şeklinde yapılması noktasında bir
mutabakat oluştu.

Dolarizme Ruble-TL darbesi

Cumhurbaşkanı, ekonomide atacakları çok önemli bir adımı da açıkladı: Dedik ki alışverişleri Ruble ile ve Türk lirası ile yaparsak daha yararlı olur. Öyle bir durumda mesela dolar daha da düşer. Döviz baskısından, kur baskısından kurtulmuş oluruz. Hem Rusya kazanacak, hem biz kazanacağız. Onun için bu çok önemli.

İstediklerini düşünsünler

“Sizin San Petersburg’da Rusya Başkanı Putin’le yaptığınız bu görüşme acaba ABD ve Avrupa'da nasıl algılanmıştır?” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önemli olan, nasıl algılanacağı değil, ziyaretin verimli geçmiş olmasıdır” sözleriyle yanıt verdi.

Putin ile duygusal konuşma

“Sayın Putin 15 Temmuz'da yaşanan olayla ilgili size ne sordu? Sorusuna Erdoğan, “Darbe ile ilgili konuda beni hemen ertesi gün zaten aramıştı. Orada duygusaldı da diyebilirim yani. ‘Böyle bir şeyi tasvip etmemiz kesinlikle mümkün değildi. Nedir nasıl oldu, bunları sormadan, hemen sizi aramak durumundaydık. Çünkü aramızdaki dostluğumuz bunu gerektirirdi' dedi" yanıtını verdi.

O imamı kaçıran kişi komşumdu

Darbeci hainlerden Adil Öksüz’ün kaçmasına yardım eden gazeteci Erdal Şen hakkında dikkat çeken bir bilgi veren Erdoğan, “Bizim apartmanda oturuyormuş. Görünürde bize saygıda hiç kusur etmezdi. Bunların hepsi karaktersiz” dedi.

Kandil darbecilere sahip çıktı

 “Yenikapı olayı farklı bir olay, farklı bir konsept olarak gelişti. Temennim o dur ki dedikleriniz, aynıyla tecelli etsin, bu ruh muhafaza edilsin” diyen Erdoğan, HDP’nin davet edilmemesiyle ilgili olarak, “Bazı darbecilerin Kandil’e kaçtığı söyleniyor. Bunlar işbirliği içinde çalışıyor. Dolayısıyla bunların darbecilerden farkları yok.”

Rusya YPG'yi inceliyor

“PYD konusunda YPG konusunda bakış açımız örtüşüyor. Biz Moskova'da ofis açmaları meselesini de gündeme getirdik. Sayın Putin, bu sayede en azından konudan haberdar oldu. Bunu ilk defa bizden duyduğunu söyledi. Konuyu yakından takip edecekler"

Komisyon gereksiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan FETÖ’ye yönelik Meclis’te kurulacak araştırma komisyonlarından pek bir şey çıkacağına inanmadığını söyledi.